enexxyy.1s.lv

 

zālājpapagailis


zalajpapagailis1.jpgPieaudzis Zālājpapagailis ir 20 - 23 cm garš. Dzīves ilgums ap 10 gadiem. Olu inkubācija 18 - 20 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 100 x 50 x 70 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 20 x 20 x 25 cm, pakaisa ar zāģu skaidām).Būrī var ielikt zāles velēnu vai sūnas, kur putniem kašāties. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!

 

 

Viss par zālājpapagaiļiem:

Zālājpapagaiļi ir Austrālijas iemītnieki. Dzimtenē tie dzīvo gan neskartas dabas plašumos, gan līdzās cilvēkiem. Visi šie putni ir aktīvi krēslas stundās. Dienas laikā tie parasti ir mazkustīgi un pavada laiku slēptuvēs.

Turēt mājas apstākļos zālājpapagaiļus var diezgan plašos būros vairāk par metru garumā. Lai gan tie mēdz radīt pēcnācējus arī šauros apstākļos, normāli putni jūtas vienīgi tad, ja var brīvi lidot. Nevajag turēt vienā mājoklī vairāk par vienu zālājpapagaiļu pāri, jo, sasniedzot dzimumgatavību, putni naidojas savā starpā. Putni slikti pacieš zemu gaisa temperatūru.

Ligzdošanai putniem būrī ievieto 17 x 17 x 25 cm mājiņu ar skreju 5 cm diametrā. Ligzdai izmanto zāģu skaidas vai kūdras un zāģu skaidu maisījumu. Jāņem vērā, ka zālājpapagaiļi nāk no sausiem Austrālijas rajoniem un slikti jūtas paaugstinātā gaisa mitrumā. Dējumā parasti ir 4-6 olas, ko 18-20 dienas perē mātīte.

Putnēni nāk pasaulē ar pūku klāti un akli. Pēc 28-30 dienām tie pamet vecāku ligzdu. Visu zālājpapagaiļu sugu mazuļi pēc izlidošanas ir ļoti bailīgi, tādēļ būra tuvumā jāizturas mierīgi un jāizvairās no liekas trokšņošanas.

Pārot vēlams papagaiļus, kas sasnieguši gada vecumu. Dzīvo zālājpapagaiļi 12 un vairāk gadus.

Nepieredzējušiem putnu mīļotājiem piemērots ir sarkankrūšu zālājpapagailis. Šie putni ir viegli pieradināmi un mierīga rakstura.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 22:37  |  Skatīts: 728x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


senegālas papagailis


senegale.gif Pieaudzis Senegals ir 25 cm garš. Dzīves ilgums ap 30 - 35 gadiem. Olu inkubācija 28 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 40 - 50 dienām putnēni pamet ligzdu.


Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 100 x 80 x 90 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, koku zariem utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 25 x 25 x 30 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, riekstus utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 22:35  |  Skatīts: 957x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


sarkanpieres,dzeltenpieres jaunzēlandes papagailis


jaunzelandes.jpg Pieaudzis papagailis ir 27 cm garš. Dzīves ilgums ap ( 6) 10 gadiem. Olu inkubācija 20 - 22 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 40 dienām putnēni pamet ligzdu. Putni mēdz kašāties pakaišos un barības traukos.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 x 60 x 80 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 25 x 25 x 35 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būrī var ielikt zāles velēnu vai sūnas, kur putnam kašāties. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!

 

 

Viss par Jaunzēlandes papagaiļiem:

Nelielie papagaiļi (līdz 27 cm garumā) izplatīti Jaunzēlandē un tuvākajās salās. Sarkanpieres Jaunzēlandes papagailis savvaļā atradās uz izmiršanas robežas, taču nebrīvē audzētus putnus ar labiem panākumiem iespējams atgriezt savvaļas dzīvē.

jaunzelandesdz.jpg Šie papagaiļi ir ļoti darbīgi, kustīgi putni, veikli kāpelē pa būrīša sienām un režģu griestiem. Aktīvā dzīvesveida dēļ šiem papagaiļiem nepieciešama plaša dzīves telpa. Atšķirībā no visiem citiem papagaiļiem, šie mēdz kašāties ar kājām kā vistas gan būra pakaišos, gan barības traukā. Būra apakšdaļai jābūt ar augstām malām, jo pretējā gadījumā, izkašājot barību ārpus būra, putni var palikt neēduši.

Putnu krāsojums pamatā ir zaļš, ar atsevišķiem krāsu plankumiem uz galvas un astes virspusē. Tēviņiem ir pie pamatnes platāks knābis un sarkanais plankums stiepjas līdz pakausim.

Šo putnu barošana nav sarežģīta - tie labprāt ēd graudu maisījumus, dažādu graudu vārpas piengatavības stadijā, salātus, pieneņu lapas. Garšo augļi, ogas, arī pīlādži. Ziemā var dot kāpostu lapas, burkānus, diedzētus graudus. Nevajag aizmirst par minerālu barības piedevām. Pieraduši putni labprāt ēd miltu tārpus.

Panākt Jaunzēlandes papagaiļu vairošanos nav grūti. Svarīgs priekšnoteikums ir saskanīga pāra izvēle. Labāk, ja putni paši izvēlas partneri no citiem grupas putniem. Ligzdošanas mājiņas lielums parasti ir 25 x 25 x 35 cm. Ligzdai piedāvā rupjas zāģu skaidas. Dējumā ir 6-8 baltas oliņas. Tēviņš baro mātīti visu perēšanas laiku. Putnēni izšķiļas ap 20. perēšanas dienu, akli, klāti ar gaišām pūkām. Līdz četrdesmit otrajai dzīves dienai tie jau ir pametuši vecāku ligzdu. Nebrīvē putnu mūža ilgums parasti ir seši gadi.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 22:34  |  Skatīts: 894x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


lori


lori.jpgPieaudzis Lori ir 28 -31 cm garš. Dzīves ilgums ap 25 gadiem. Olu inkubācija ap 28 dienas. Putnēni izšķiļas kaili un akli. Pēc 70 - 80 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 130 x 70 x 90 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 30 x 30 x 40 cm. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina nektāru un svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, vīnogas, kivi, banāni utt.), ziemā gatavo maisījumu no dabīgā medus + augļu, dārzeņu sulas (sīrups), iebiezināta piena un zīdaiņu pārtikas maisījuma. Papildus dod : *)specializēto papagaiļu barību, *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sēpija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu,*)putras (rīsu putra + augļi), pienā mērcētu baltmaizi, miltu tārpus. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!

 
 
Viss par lori:

Ģintī ir sešas papagaiļu sugas, izplatītas Indonēzijā, Jaungvinejā. Apdzīvo tropu mežus līdzenumos un piekalnēs, bieži sastopami kokospalmu plantācijās. Ligzdo putni koku dobumos. Mātīte dēj divas olas un perē apmēram 28 dienas. Mazuļi pamet ligzdu 70-80 dienu vecumā. Apspalvojuma krāsa jauniem putniem ir līdzīga vecāku tērpam, taču tiem ir tumši brūnas acis un knābis.

Papagaiļi pārtiek no nektāra, augļiem, ogām un sīkiem kukaiņiem. Nebrīvē turēti putni prasa daudz uzmanības gan ēdienkartes sastādīšanā, gan dzīves apstākļu nodrošināšanā. Ļoti jutīgi pret zemu gaisa temperatūru - zem 12 grādiem. Patīk peldēties tīrā, svaigā ūdenī.

Ārēji abu dzimumu pārstāvji neatšķiras, vajadzības gadījumā putna dzimumu var noteikt ar endoskopijas palīdzību.

Pateicoties krāšņajam apspalvojumam, populārākais turēšanai nebrīvē ir dzeltenmuguras lori. Šie putni spēj arī "runāt" un svilpot vienkāršas melodijas.

Lori mēle ir pielāgota nektāra, sulas un šķidras barības uzņemšanai. Nodrošināt lori ar nektāru un svaigiem sulīgiem augļiem visu gadu nav iespējams, tādēļ ziemā gatavo aizstājējus. Barības maisījuma sastāvā ietilpst dabiskais medus, augļu un dārzeņu sulas, sīrupi, iebiezinātais piens, bērnu pārtikas maisījumi u.c. Putniem var dot arī pienā mērcētu baltmaizi, putras, miltu tārpus, vārītas lielas gaļas gabaliņus. Graudu barību lori praktiski neēd. Barotava jānovieto laktiņas tuvumā, jo lori ļoti nelabprāt nokāpj zemē, labāk pie barības piekļūst, kāpjot pa būra režģiem.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 22:31  |  Skatīts: 753x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


kakadū


kakadu.jpg Pieaudzis Kakadu papagailis ir 35 - 50 cm garš. Dzīves ilgums ap 50 -55 gadiem. Olu inkubācija 28 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 - 60 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 (180) x 100 x 120 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, koku zariem, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 30 x 30 x 50 cm, skrejas diametrs - 17 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!

 

 

 

 

Viss par kakadu:

Kakadu ģints apvieno 19 sugas. Šie papagaiļi savvaļā izplatīti Austrālijā un Indonēzijā. Kakadu ģintij ir raksturīga knābja uzbūve - knābja apakšējā daļa ir platāka par augšējo, veidojot savdabīgu kausu. Šāda knābja uzbūve ļauj putniem piekļūt ēdamajai daļai, sasmalcinot riekstu, augļu kauliņu un sēklu cietos apvalkus.

Ģints papagaiļu spalvu rota parasti ir balta, izņemot sārto kakadu, kura apspalvojums ir pelnu pelēks ar sārtu ķermeņa apakšdaļu un krūtīm. Melnais kakadu, kā jau rāda tā nosaukums, krāsots melnā krāsā. Daudzām kakadu sugām uz galvas ir dažādas formas un lieluma cekuls. Arī auguma izmēru amplitūda ir plaša - mazākie nepārsniedz 35 cm garumu, turpretī lielie, piemēram, lielais dzeltencekula kakadu sasniedz 50 cm garumu.

Visi kakadu ir ļoti interesanti un saprātīgi putni. Tiesa, liela daļa no tiem ir apveltīta ar ļoti skaļu un griezīgu balsi. Runas dāvanas šiem putniem nav pārāk attīstītas.

Kakadu barošana nekādas raizes nesagādā, ja vien ņem vērā putna prasības pēc pietiekama augļu un zaļumu daudzuma barībā.

Spēcīgo knābju īpašniekiem vēlams piegādāt pietiekamā daudzumā svaigus koku zarus, kas tiem nepieciešami knābju deldēšanai un vienkārši izklaidei.

Ligzdas putni iekārto dobumainos kokos, nebrīvē - ar metālu nostiprinātas ligzdošanas mājiņas. Skrejas lielumu veido 15-17 cm diametrā. Dējumā var būt 1-4 olas, inkubācijas periods ir 28 dienas, perē abi vecāki. Jaunie putni pamet ligzdu ap 18. dienu pēc izšķilšanās.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 22:30  |  Skatīts: 1017x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


dziedātājpapagailis


dziedatajpapagailis.jpg Pieaudzis dziedātāj papagailis ir 25 - 28 cm garš. Dzīves ilgums ap 10 gadiem. Olu inkubācija 20 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 30 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 100 x 50 x 70 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 25 x 25 x 30 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod: *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!

 

 

Viss par dziedātājpapgaiļiem:

Dziedātājpapagailis jau izsenis tiek turēts mājas apstākļos. Nelieli augumā (līdz 27-28 cm), mazprasīgi dzīves apstākļu ziņā, ar patīkamu raksturu, šie putni priecē saimniekus ar savu vienkāršo dziesmiņu. Dziesma gan ir tēviņu privilēģija.

Savvaļā šie papagailīši ir izplatīti Austrālijā, kur tie bieži vien apmetas līdzās cilvēkam - ligzdo saimniecības ēkās, barojas kopā ar mājdzīvniekiem, uzlasot barības atliekas.

Mājās dziedātājpapagaiļiem pietiek ar nelielu būri (līdz 1 m garumā). Ja ir iespēja, putnus var turēt plašā aviārijā kopā ar citiem līdzīga lieluma papagaiļiem un citiem miermīlīgiem putniem. Nevajag vienā būrī turēt vairāk par vienu pāri dziedātājpapagaiļu, jo tie naidojas savā starpā. Putniem ļoti patīk peldes, tādēļ jāraugās, lai būrī vienmēr būtu pieejams tīrs ūdens.

Baro dziedātājpapagaiļus ar korellām paredzētiem barības maisījumiem. Vairošanās periodā pieaug dzīvnieku valsts barības patēriņš.

Mātīte un tēviņš ir viegli atšķirami - tēviņa spalvu rotā dominē koši zaļā krāsa, spalvas virs astes ir spilgti sarkanas, bet mātītes tērps ir brūns. Selekcionāri izkopuši dziedātājpapagaiļu varietāti ar apspalvojumu pasteļtoņos.

Dziedātājpapagaiļi viegli vairojas nebrīvē, ja vien būrī ir ligzdošanai piemēroti apstākļi - koka mājiņa 25 x 25 x 30 cm ar skreju 6 cm diametrā. Ligzdiņai būrī ievieto zāģu skaidas. Dējumā parasti ir 4-8 baltas oliņas, kuras mātīte perē 20 dienas. Mātīti uzmana un baro tēviņš, dzenot to atpakaļ ligzdā pēc spārnu izvingrināšanas. Pārot vēlams putnus, kas nav jaunāki par gadu.

Jaunie putnēni ligzdu atstāj 28-30 dienu vecumā, vecāki turpina tos piebarot vēl trīs nedēļas.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 22:28  |  Skatīts: 808x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


aratinga


artingas.jpg Pieaugusi Aratinga ir 25 - 33 cm gara. Dzīves ilgums ap 15 -30 gadiem. Olu inkubācija 24 - 28 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 45 - 50 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 x 80 x 70 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 30 x 30 x 50 cm, skreja - 9 cm diametrā, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, kukurūzu, gurķi, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!

 

 

Viss par artingu:

Šajā dzimtā apvienotas ap divdesmit papagaiļu sugas, kas dzīvo Centrālo un Dienvidameriku. Daudzas šo nelielo putnu sugas (augums 25-33 cm) iecienījuši putnu mīļotāji daudzās valstīs. Populārākās no tām ir varavīksnes aratinga, sarkanplankumu aratinga un melngalvas aratinga.

Šiem papagaiļiem bez interesanta rakstura piemīt spēja atdarināt dažādas skaņas, arī cilvēka balsi. Putni, kurus no mazuļa vecuma barojis cilvēks, izturas pret saimnieku ar lielu uzticību, pieķeras tam un cenšas būt visu laiku tuvumā. Viegli apmācāmi, aratingas ātri apgūst dažādus trikus un izpilda tos pēc komandas.

Tomēr liela daļa no aratingām apveltītas ar skaļu, griezīgu balsi, kura cilvēka dzirdei ilgu laiku nav paciešama. Savā starpā papagaiļi sazinās diezgan klusās balsīs, taču emocijas tiek paustas skaļi un ilgi.

Aratingu pārim mājas apstākļos nepieciešams pietiekami liels būris, lai putni varētu lidot.

Visiem šiem papagaiļiem sevišķi patīk knābāt svaigus koku zarus - spēcīgo knābi nepieciešams nodarbināt, pretējā gadījumā tiek bojātas būra koka detaļas.

Nebrīvē putni ligzdo 30 x 30 x 40-50 cm lielās ligzdošanas mājiņās, ko ievieto būrī. Skrejas diametrs - 8-9 cm. Ligzdas materiālam izmanto skaidas. Dējumā parasti ir 3-5 olas, kuras mātīte perē 24-28 dienas. Jaunie putni izlido pēc 7-8 nedēļām. Dzimumu atšķirības nedz jauniem, nedz pieaugušiem putniem nav. Aratingas nebrīvē dzīvo apmēram 15 gadus, taču pareizi baroti un kopti putni var nodzīvot līdz 30 gadu vecumam
Komentāri (0)  |  2012-05-26 22:26  |  Skatīts: 804x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


zaļspārnu ara


ara.jpgVēl viens krāšņs Amazones mūžamežu iemītnieks ir ara. Citu Centrālās un Dienvidamerikas papagaiļu vidū aras izceļas ar neparasti spēcīgo knābi, garo asti un krāšņo apspalvojumu. Neskatoties uz spilgto ietērpu, aras džungļos nav pamanāmi. Uzturēšanās vietu nodod vienīgi krītošās sēklu čaumalas. Iecienītākā barība ir sēklas, turklāt augļa mīkstums parasti netiek ēsts.

Ligzdas aras iekārto augstu koku lapotnē stumbra spraugās, seklos dobumos. Divas izdētās olas perē mātīte, tēviņš tai laikā rūpējas par perētāju. Pēc četrām nedēļām izšķiļas pirmais putnēns. Mazulis ģimenē dzīvo 2-3 gadus un visu laiku vecāki rūpējas par viņu.

Pieaudzis putns sasniedz 98 cm garumu, no kura lielāko daļu aizņem garā (40-50 cm) aste. Dzīves ilgums šiem lielajiem krāšņajiem putniem labos apstākļos var pārsniegt 50 gadus.

Lielajiem papagaiļiem visbiežāk ir koši krāsains spalvu tērps, mazo aru apspalvojums ir pieticīgāks, ieturēts tumšāk zaļos toņos. Ģints ietver ap 15 sugām, no kurām pazīstamākās ir sarkanā ara, zaļspārnu ara, zili dzeltenā ara un zaļā ara.

Aras ir piemēroti putni apmācībai - gudri, labprāt kontaktējas ar cilvēku. Tomēr jāņem vērā, ka tie ir lieli putni, kuriem nepieciešama plaša dzīves telpa, no izturīgiem materiāliem veidoti aviāriji. Kopšanas un dzīves apstākļu ziņā aras neatšķiras no citiem lielajiem papagaiļiem. Nepieciešama ēdināšanas sastāvdaļa - svaigi dārzeņi un augļi, no graudaugiem tie dod priekšroku saulespuķu sēklām, kukurūzai un zirņiem.

Aras ļoti pieķeras saviem ģimenes locekļiem, bet ar citām ģimenēm draudzīgas saites nepastāv.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 07:20  |  Skatīts: 825x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


mūku papagailis


muks.jpg

 

Latīniskais nosaukums: Myiopsitta monachus

Dzimtene: Dienvidamerika (DR-Brazīlija, Argentīna, Paragvaja, Urogvaja, Bolīvija)

Izskats: Pieauguši putni sasniedz 27 -31 cm garumu (aste - 12 -15 cm). Aste ir garāka par spārniem, knābis salmu dzeltens, stipri izliekt, masīvs. Piere, krūtis, vēders - pelēki, spārni, aste - zaļi, ar iezilganām spalvām.

Dzīves ilgums: 10 - 20 gadi (viss atkarīgs no turēšanas, kopšanas un ēdināšanas)

Dēj: 4 - 6 olas, inkubācija - vidēji - 23 dienas. Pēc 40 -45 dienām izšķīlušies mazuļi ir jau ar spalvām un ēd jau sēklas (mazuļiem ir viscaur zaļas spalvas).

Putni ir diezgan skaļi un komunikabli.

 

Brīvā dabā šie papagaiļi uzturas baros (līdz pat 500 putnu). Mūki ir bara putni, tāpēc tos pa vienam neiesaka turēt. Mājas apstākļos ieteicamais putnu skaits - 6 -10 putni. Ja putni dzīvo divatā, tie viens par otru ļoti rūpējas ( ja arī viena dzimuma). Mūkus var turēt arī āra voljēros (vasaras periodā), pacieš samērā zemu temperatūru (ne zemāk par +5 oC). Ja putns aizlido, tas spēj atrast mājas 5 km rādiusā.

Turēšana: 2 mūku papagaiļiem vajadzētu būri vai voljēru, kurā tie brīvi var izplēst spārnus un apgriezties (piemērots ir lielo papagaiļu (žako, kakadu) būris). Būri aprīko ar atbilstoša izmēra laktām (piemērota lakta ir tāda, kad putnam sēžot uz laktas tā pirksi, apņemot laktu, nesaskaras un šis attālums starp priekšējiem un aizmugurējiem pirkstiem ir aptuveni 1 cm). Laktām izvēlas koku zarus (kārkls, ābele, bumbiere, kļava, liepa). Vēlams laktas izvietot tuvāk barības un dzeram traukiem, var būrī ielikt lielāku zaru ar atzariem, kas kalpos gan kā dažāda augstuma laktas, gan kā laika kavēklis, kur asināt un deldēt knābi. Būrim parasti līdzi ir arī barības un ūdens trauki, bet ja nav, tad izvēlaties metāla un tādus, kurus var iekabināt restēs. Kā pakaišus varat izmantot skaidu granulas, ēveļskaidas vai speciāli putniem paredzētas smiltis. Uz būra grīdas novieto keramikas trauku ar ūdeni, kas kalpos ūdens peldēm. Mantiņas : ja putniem ir garlaicīgi un viens otram plūkā spalvas, ieteiktu, jo dabīgākas, jo labāk - tās var būt klūgas (kārklu jaunie dzinumi ar visām lapām), šūpoles, spīdīgas un košas mantiņas.

Barošana: izvēlaties barību, kas paredzēta vidējiem papagaiļiem (rozella) vai amazonēm. Kā pamatbarība ir sēklas, graudi (nepārcenšaties ar saulespuķu sēklām, jo tās ir treknas un putni ātri uzbarojas un aptaukojas). Papildus dod: augļus (dažādus, tikai ne avokado), dārzeņus (gurķi, paprika, tomāti, burkāni), nedrīkst - kāpostus,  ziedkāpostus, puravus, dilles, seleriju saknes, lokus, kartupeļus. Ogas - jāņogas, upenes, zemenes, avenes, dzērvenes, ķiršus, plūmes bez kauliņiem. Salātus, seleriju lapas, pieneņu lapas, diedzētu graudu asnus. Vislabāk augļus, dārzeņus un zaļumus neiegādāties lielveikalos, jo putni ir ļoti jūtīgi pret pesticīdiem un nitrātiem. Ideāli būtu, ja tos audzētu paši! Dodot augļus, dārzeņus un zaļumus atcerieties, ka sākumā putni jāpieradina pie tiem - nedaudz - tīri pagaršošanai un ar laiku devu var palielināt pakāpeniski. Papildus būrī ieliek - minerālvielu bloku (Zoo veikalos nopērkami), sēpiju (kalcija avots) un granti. Reizi nedēļā var dot - cieti vārītu olu. Nedot: šokolādi, cepumus, riekstus, baltmaizi, rupmaizi.

Kopšana: Būri novieto tālāk no sildošām un vibrāciju radošām ierīcēm, tā lai būris nebūtu caurvējā un tiešos saules staros. Ja putni mājās ir nesen, ieteiktu tos novietot klusākā vietā un pakāpeniski pieradināt pie visiem mājas iemītniekiem un trokšņiem.

Putni ir jūtīgi pret stresu, bet ātri adaptējas vidē, ja jūtas droši, ka viņus neapdraud.

Pārošanās laikā un perēšanās laikā tēviņš mātīti ļoti sargā, tāpēc apdraudot putnus ar straujām kustībām vai pēkšņiem trokšņiem, varat izraisīt agresiju.

Ligzdošanas vietu puni veido paši no klūgām, sausas zāles, tāpēc būrī jāievieto šie materiāli papildus. Šos materiālus ieteicams novietot pie būra sienām kā slotu, jo no zemes šie putni reti ko paceļ. Ja putni paši ligzdu necenšas veidot, tad var pie būra sienas novietot koka kastīti, kura viscaur ir noslēgta, bet ar atveri uz būra iekšpusi. Ligzdošanas kastītes izmēri 35*35*35 cm, atvere 8 -10 cm, kastītē ieber skaidas.

Ja putni neizmanto ūdens baseinu, tad reizi nedēļā tie jāapsmidzina ar siltu ūdeni.

Optimālā temperatūra ir + 18 - + 20 oC, gaisa mitrums 70 -80 %.

 

Pirmā palīdzība:

  • ja ir caureja - tad dod aktivēto ogli - uz vienu putnu sasmalcina un sajauc ar nelielu ūdens daudzumu ¼ daļu no tabletes, ievelk šo šķidrumu šļircē un putnam mutē. Var dot kopā ar barību, tad sasmalcina vienu tableti. Papildus var dot kumelīšu tēju vai maigi rozā zilo graudiņu šķīdumu

  • ja pārauguši nagi un knābis, tos ar specializētām grieznītēm nogriezt, atstājot līdz dzīvajai daļai 1 - 1,5 mm. Ja sanāk iegriez kapilārā un asiņo, tad ņem zilo graudiņu pulveri un pieliek pie asiņojošās vietas, asiņošana apstāsies.

 

Ja putns saguris, samazinājusies apetīte, nomākts - griezieties pie veterinārārsta - ieteiktu - Zooloģikā dārza klīniku.

 

Putnus uz pāris stundām varat izlaist no būra palidot pa telpām, bet neatstājiet bez uzraudzības, jo tiks pagaršoti istabas augi, kas bieži vien putniem ir indīgi, tiks pamēģinātas tapetes utt. Ar varu nevajadzētu putnus mēģināt iedabūt būrī, jo tas radīs lieku stresu. Varat uz neilgu laiku punus novietot saulē, bet noteikti tikai no rīta, kad tā nav tik spēcīga, tas dos papildus D vitamīnu.

Pēc savas uzvedības putni ir ziņkārīgi un ātri pierod pie cilvēkiem. Diemžēl runas spējas šiem puniem nepiemīt, bet tie ir ļoti interesanti un fantastiski ģimenes locekļi!

 

Komentāri (0)  |  2012-05-26 07:13  |  Skatīts: 939x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


krāmeris plūmjgalvas papagailis


Slaidpapagailis - krāmeris, plūmgalvas slaidpapagailis
krameri.jpg Pieaudzis Slaidpapagailis ir 30 - 40cm garš (atkarībā no sugas). Dzīves ilgums ap 20 -30 gadiem. Olu inkubācija 22 - 28 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 50 dienām putnēni pamet ligzdu. Krāmera papagaiļa tēviņam pēc 3 gadu vecuma parādās ap kaklu riņķis. Plūmjgalvas slaidpapagaiļa tēviņa galvu rotā sarkanvioleta cepure.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 x 80 x 70 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 25 x 25 x 35 cm, skrejas diametrs - 9 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!

 

 

Viss par slaidpapagaiļiem:

Vairums slaidpapagaiļu sugu izsenis tiek turēti kā mājas mīluļi būros vai aviārijos. Šīs ģints papagaiļi atšķiras pēc lieluma (30-50 cm), taču tiem ir kopīgas īpašības: slaids, izstiepts ķermenis, gari spārni un aste. Dabā šie putni izplatīti Tuvajos Austrumos, Indoķīnā, Ziemeļāfrikā. Dažas sugas, kas ievestas Austrālijā un Madagaskarā, lieliski konkurē ar vietējiem papagaiļiem.

Lai putni vairotos nebrīvē, ir nepieciešami plaši aviāriji, kur putniem ir iespēja brīvi lidot. Vairošanās periodā pāri labāk turēt atsevišķi no citiem putniem. Ligzdo slaidpapagaiļi 25 x 25 x 35 cm lielās mājiņās ar skreju 7-9 cm diametrā. Ligzdā ievieto skaidas.

Perē parasti tikai mātīte - no olām putnēni izšķiļas pēc 22-28 dienām, bet ligzdu pamet apmēram piecdesmitajā dienā.

Barības ziņā putni nav prasīgi - labi ēd dažādu graudu maisījumus, augļus, dārzeņus, zaļumus. Lielāko daļu no graudu barības izbaro mērcētu vai diedzētu. Gandrīz visiem šiem papagaiļiem patīk knābāt koksni, tādēļ putni jānodrošina ar svaigiem koku un krūmu zariem.

Visiem slaidpapagaiļiem ir izteiktas dzimumu atšķirības. Biežāk putnu mīļotāju kolekcijās atrodams Krāmera slaidpapagailis. Vienatnē turēti, šie putni ātri pierod pie saimnieka, var iemācīties dažus vārdus, turklāt mazāk liek lietā savu griezīgo balsi, nekā turēti pāros. Krāmera papagaiļi ir nesaticīgi, labāk tos turēt atsevišķi no citiem putniem.

Komentāri (1)  |  2012-05-26 07:05  |  Skatīts: 1501x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Lapa | 1 [2] [3] |