enexxyy.1s.lv

 

kakapo


ir papagaiļviedīgo kārtas putns, kurš dzīvo tikai Jaunzēlandē. No maoru valodas kākāpō nozīmē "nakts papagailis". Pēc ārējā izskata tas mazliet atgādina ...
Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:50  |  Skatīts: 2296x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties

Lasīt tālāk.


žako jeb pelēkais papagailis


zako.jpgPieaudzis Žako papagailis ir 30 -45 cm garš. Dzīves ilgums ap 50 - 70 gadiem. Olu inkubācija 30 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 90 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 (180) x 100 x 120 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, koku zariem utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 30 x 30 x 50 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!

 

 

 

 

Viss par žako:

Pelēkā papagaiļa pieticīgo ietērpu kompensē tā neparasti lielais atdarinātāja talants. Tāpat kā runas spējas, arī putnu āriene var stipri atšķirties. Ķermeņa garums svārstās no 30 līdz 40 cm. Apspalvojuma pamatkrāsa ir pelēka, tikai aste ir koši sarkana vai tumšas aveņkrāsas, no apakšas - gandrīz melna. Pasugas labi atšķiras arī pēc "sejas" - sarkanastes žako knābis ir melns, bet brūnastes žako knābja virsējā daļā ir liels iesārts vai dzeltenīgs plankums.

Savvaļā pelēkie papagaiļi mīt Āfrikas ekvatoriālajos un tropiskajos mežos. Šie putni dzīvo gan baros, gan atsevišķos pāros. Ligzdošanai izmanto dobumainus kokus.

Pelēkais papagailis ir ideāls istabas biedrs. Tas maz trokšņo, ir mierīgs. Vienīgi rīta un vakara stundās reizēm demonstrē savu repertuāru.

Pelēko papagaiļu pāra turēšanai nepieciešams būris 120-180 x 80 x 120 cm lielumā. Šie putni sāk vairoties 4-5 gadu vecumā. Ja savstarpējās attiecībās ir vērojamas maigas jūtas, pārim piedāvā ligzdošanas mājiņu no bieziem dēļiem vai finiera 30 x 30 x 50 cm lielumā ar skreju 11-15 cm diametrā. Ligzdai mājiņā ievieto skaidas.

Apmēram mēnesi mātīte perē 2-4 olas. Tēviņš baro un aizstāv mātīti. Šajā laikā ir diezgan grūti putnus apkopt, jo tie kļūst agresīvi. 10-11 nedēļu vecumā putnēniem izveidojas apspalvojums un jau pēc 3 mēnešu vecuma sasniegšanas tie pamet ligzdu.

Baro putnus ar dažādiem graudu un sēklu maisījumiem. Vienīgās grūtības var sagādāt šo putnu konservatīvisms. Ja barotavā atrodas kaut kas jauns un nepazīstams, papagailis var atteikties no barības. Būrī jāatrodas lapu koku un augļu koku zariem - papagaiļiem patīk tos knābāt.

Žako periodiski vajag peldināt siltā dušā, lai apspalvojumu uzturētu labā stāvoklī. Pie šīs procedūras putns jāpieradina ļoti pakāpeniski un uzmanīgi.

zako2.jpg
zako3.jpg

 

Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:47  |  Skatīts: 714x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


pundurpapagailis


vilnpapagailis.jpgPieaudzis pundurpapagailis ir 14 - 20 (27) cm garš. Dzīves ilgums ap 10 gadi. Olu inkubācija 18 - 19 dienas. Putnēni izšķiļas kaili un akli. Pēc 30 - 35 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnu pārim 100 x 50 x 50 cm (vēlams taisnstūrveida). Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpolēm, ūdens baseinu, utt. Kā ligzdu izmanto noslēgtu koka būrīti, ko pakaisa ar zāģu skaidām (izmēri 17 x17 x 25 cm ar skreju 5 cm diametrā).Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 10 - 19 oC, mitrums 60 -80 % Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, gurķi, salāti, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sēpija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!


Viss par pundurpapagaiļiem (viļņpapagailiem):

vilnpapagailis2.jpg Līdz ar kanārijputniņu, pundurpapagailis ir viens no populārākajiem mājās turētajiem putniem. Mazprasīgs pret dzīves apstākļiem, ar dzīvu temperamentu un spējīgs atdarināt cilvēka valodu - īpašības, kas padarījuši papagaili par cilvēka draugu.

Šo putnu turēšana mājas apstākļos ir interesanta nodarbība. Vieni audzētāji nodarbojas ar selekciju, izveidojot arvien jaunas krāsu varietātes, citi apmāca pundurpapagaili atdarināt cilvēka runu, vēl citiem papagailītis mājās ir draugs un kompanjons. Graciozo putnu vērošana sagādā prieku gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Pundurpapagaiļu dzimtene ir Austrālijas centrālo rajonu līdzenumi. Barības meklējumos putni pārvietojas lielos baros. Pašlaik nebrīvē turēto pundurpapagaiļu skaits ievērojami pārsniedz dabā dzīvojošo putnu skaitu. Pārošanās periodā lietus sezonas beigās tie atgriežas dzimtajās vietās, parasti ūdens tuvumā. Savvaļas pundurpapagaiļu apspalvojums ir zāles zaļumā ar dzeltenu masku, ķermeņa virspuse un spārni klāti ar melnu viļņainu zīmējumu, kas devis tiem izplatītu nosaukumu - viļņpapagaiļi. Pie knābja pamatnes atrodas vaskādiņa ar nāsu atverēm. Tēviņiem tā ir zila, bet mātītēm - brūna vai zilganbalta. Pēc šīs pazīmes praktiski tiek noteikts putna dzimums. Maziem papagailēniem dzimumu nav iespējams noteikt, jo vaskādiņas raksturīgā krāsa parādās tikai, putnam sasniedzot 6-8 mēnešu vecumu.

Dabiskos apstākļos pundurpapagaiļi nevij ligzdas. Kā vairums papagaiļu, kas ligzdo koku dobumos, arī viņi dēj olas tieši uz "grīdas". Par ligzdas materiālu kalpo satrunējušās koka šķiedras. Dējot olas koka sakņu labirintos, olas bieži vien atrodas tieši uz zemes. Pundurpapagaiļu jaunās paaudzes inkubācijas laiks ir 18 dienas, ligzdu putnēni pamet trīsdesmit piektajā dienā pēc izšķilšanās.

Nebrīvē audzētie papagaiļi izceļas ar ļoti dažādu apspalvojuma krāsu - selekcijas ceļā izveidotas vairāk nekā simts krāsu variācijas: zili, zaļi, olīvzaļi, pelēki, raibi papagailīši ar vairāku krāsu zīmējumiem. Līdzās gludspalvainajiem pundurpapagaiļiem izveidotas arī cekulainās varietātes. Parasti pundurpapagaiļa garums no galvas līdz astes galam nepārsniedz 18-20 cm, bet izstādes eksemplāriem - 25-27 cm.

Pareiza un regulāra kopšana ir galvenais putna labsajūtas priekšnoteikums. Vairāk nekā jebkuram mājdzīvniekam, putnam nepieciešams svaigs gaiss.

Svarīgākais priekšnoteikums normālu dzīves apstākļu radīšanai mājās ir pareizi izvēlēts būrītis. Tam jābūt taisnstūrveida, ar plakanu augšpusi. Pundurpapagaiļiem vēlamāki ir būrīši ar vertikāli izvietotām stieplēm, lai putni varētu būra sienas izmantot kāpelēšanai. Minimālie izmēri: 60 x 40 x 40 cm vienam putnu pārim, 100 x 40 x 40 cm diviem pāriem.

Zooveikalos piedāvātie barības maisījumi galvenokārt sastāv no zāļu sēklām, galvenā no tām - prosa. Ja vēlaties sagādāt savam mīlulim īpašu, vitamīniem bagātu gardumu, sagatavojiet diedzētas sēkliņas.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:42  |  Skatīts: 755x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:34  |  Skatīts: 700x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:31  |  Skatīts: 652x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:23  |  Skatīts: 681x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



...
Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:19  |  Skatīts: 5386x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties

Lasīt tālāk.


rozella


garums  36 cm

masa  150 g

spalvu tērps  dzimumi līdzīgi


rozella2.jpgRozellas ir vieni no skaistākajiem papagaiļiem, kas dzīvo Austrālijā. Vairāku sugu rozellas apmetas uz dzīvi cilvēku mājokļu tuvumā - parkos, pilsētu nomalēs, fermās.

Šajā ģintī ietilpst piecas sugas, līdzīgas turēšanas apstākļu, barības un kopšanas ziņā. Populārākie no šiem papagaiļiem turēšanai nebrīvē ir raibā rozella un dzeltengalvu rozella. Rozellu turēšanai piemēroti aviāriji 3-4 m garumā.

Rozellu barība ir dažādi augu sēklu maisījumi, augļi, ogas un sīki kukaiņi, miltu tārpi. Cietākās sēklas un graudus izbaro mērcētus. Labprāt pagrauž piedāvātos zariņus ar mizu, taču būra koka konstrukcijas nebojā. Šiem putniem nepieciešams uzņemt daudz minerālvielu, tādēļ barības piedevām jāatrodas būrī pastāvīgi.

Kā vairumam papagaiļu vairošanās periodā rozellām aviārijā jāievieto ligzdošanas mājiņas. To izmēri svārstās atkarībā no putnu lieluma: 25 (30) x 25 (30) x 40 cm. Raibās rozellas var mēģināt vairot arī mazākos būros - 100 x 40 x 60 cm ar tajos ievietotām ligzdošanas mājiņām. Ligzdai tiek izmantotas lapu koku zāģu skaidas.

Rozellu mātītes dēj 4-8 olas un perē 21-24 dienas. Jaunie putni pamet ligzdu 30-32 dienu vecumā. Apspalvojuma krāsa jaunajiem ir bālāka nekā pieaugušajiem putniem. Pēc apspalvojuma krāsas raibo rozellu dzimumu noteikt ir diezgan grūti - tēviņa apspalvojums ir košāks, ar sniegbaltiem vaigiem. Mātītei plankumi uz vaigiem ir netīri balti. Pieaugušiem tēviņiem ir lielāka galva ar spēcīgāku knābi, mātītēm galva ir smalkāka, akurātāka, knābis pie pamatnes šaurāks.

Ir izaudzētas arī raibās rozellas pasteļtoņu spalvu tērpā.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:14  |  Skatīts: 858x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


kea


garums  48 cm

masa  825 g

spalvu tērps  dzimumi līdzīgi

papagaiļu vidū šis lielais,druknais kalnu putns ir ievērojams ar savu neremdināmo ziņkārību un daudzveidīgo barību. Būdams dabisks visēdājs,tas izpēta visu, kas izskatās ēdams, un bieži barojas ar maitām,uzplēšot tās ar savu neparasti garo knābi - tas vairāk atgādina plēsējputna knābi nevis papagaiļa knābi.
Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:09  |  Skatīts: 765x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


korella



garums  32 cm

masa 90 g

spalvu tērps dzimumi atšķiras


korella ir vismazākais kakadū un vienīgais kuram ir gara,smaila aste. Putnam atpūšoties,bet dažkārt arī barojoties,tā augstais ir nolaists. Lidojumā korellas raksturīgi čivina bet ir daudz klusākas,barojoties uz zemes vai dzerot pie ūdenstilpēm.Korellas ir ļoti populāri mājdzīvnieki,un nebrīvē pavairotiem putniem ir izveidotas daudzas krāsu variācijas.
Komentāri (0)  |  2012-05-26 05:53  |  Skatīts: 741x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties