enexxyy.1s.lv

 

pīļknābis


garums  40 - 60 cm

aste  8,5 - 16 cm

masa  0,8 - 2,5 kg

Pīļknābji (latīņu: Ornithorhynchus anatinus) ir Austrumaustrālijā un Tasmānijā

...
Komentāri (2)  |  2012-05-26 19:35  |  Skatīts: 3413x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties

Lasīt tālāk.


proehidna


garums  60 - 100 cm

aste  nav

masa  5 - 10 kg

Proehidnas izliektais snuķis var pārsniegt 20 cm garumu. Tā galā atrodas neliela mute,savukārt acis ir novietotas pie snuķa pamatnes. Līdzīgi kā ehidnas,arī šīs sugas mātītes rok olām alu,tomēr izšķīlušos mazuļus nēsā līzi somā uz vēdera. Proehidna ir vislielākaiā no kloākaiņiem. Viņa pārvietojas ļoti lēnam un briesmu gadījumā savelkas adatainā kamolā. Adatas parasti ir nedaudz garākas par garo,melno apmatojumu.
Komentāri (0)  |  2012-05-26 19:29  |  Skatīts: 999x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


ehidna


Pirmo reizi Austrālijas ehidnu aprakstīja Džordžs Šovs 1792. gadā. Viņš to nosauca par Myrmecophaga aculeata, domājot, ka tā ir radniecīga Dienvidamerikas skudru lācim. Pēc tam ehidnas zinātniskais vārds ir mainījies vairākas reizes: Ornithorhynchus hystrix, Echidna hystrix, Echidna aculeata un beidzot Tachyglossus aculeatus[2]. Vārds "Tachyglossus" nozīmē "ātrā mēle", raksturojot ehidnas mēles ātrās kustības, lai noķertu skudras un termītus. Toties vārds "aculeatus" nozīmē adatains.

Izskats

Austrālijas ehidna Austrālijas dienvidos Viktorijas štatā
Austrālijas ehidna Tasmānijā
Austrālijas ehidna ar labi saskatāmiem pakaļkājas atliektajiem nagiem

Austrālijas ehidna ir 30 - 45 cm gara, tai ir 75 mm garš purns un tās svars ir 2 - 5 kg. Tomēr Tasmānijā dzīvojošā Austrālijas ehidnas pasuga (Tachyglossus aculeatus setosus) ir lielāka kā pārējās Austrālijas ehidnas. Tā kā ehidnai kaklu nevar redzēt, tad vizuāli izskatās, ka galva un ķermenis veido vienotu, kopēju formu. Ausis ir bez auss gliemežnīcas, acis mazas un atrodas pie ķīļveida purniņa pamatnes. Nāsis un mute atrodas purniņa pašā galā; ehidna muti nevar atvērt platāk par 5 mm[3]. Purniņš ir ļoti jūtīgs un uztver informāciju par temperatūru, un tam ir arī taustes īpašības.

Visu ķermeni, izņemot pavēderi, seju un kājas sedz gaiši brūnas adatas. Adatas var būt 5 cm garas, un tās ir modificēti apspalvojuma mati, kas galvenokārt sastāv no keratīna. Starp adatām ir mīksts kažoka apspalvojums, kas variē no medus krāsas līdz tumšai sarkanbrūnai krāsai, pat melnai. Pavēderi un asti sedz kažoka apspalvojums. Kājas Austrālijas ehidnai ir piemērotas ātrai rakšanai. Tās ir īsas, ar spēcīgiem nagiem. Pakaļkāju nagi ir garāki un atliekti uz atpakaļu, jo ar tiem ehidna tīra savu kažoku starp adatām.

Austrālijas ehidnai ir zema ķermeņa temperatūra. Tā ir 30 - 32 °C, kas var pazemināties līdz 5 °C[4]. Ehidna nesvīst un neelso, un karstā laikā meklē slēptuvi. Rudenī un ziemā ehidnas guļ dziļu ziemas miegu, tā laikā tai pazeminās ķermeņa temperatūra. Tā kā ehidnai ir zema ķermeņa temperatūra, tad ļoti karstā un aukstā laikā tā ir lēna un mazkustīga.

Ehidnas muskulatūra

Austrālijas ehidnas muskulatūrai ir vairākas neparastas īpašības. Muskulis panniculus carnosus ir ļoti liels, tas ir uzreiz zem ādas un sedz visu ķermeni. Saraujoties dažādām panniculus carnosus daļām, Austrālijas ehidna var mainīt ķermeņa formu. Raksturīga ir aizsardzības poza, ehidnai saraujoties lodes formā, aizsargājot vēderu un izslienot asās adatas pret ienaidnieku. Ehidnai ir vienas no visīsākajām muguras smadzenēm, stiepjoties tikai līdz krūšu kurvim[5].

Ehidnas sejas, žokļa un mēles muskulatūra ir veidota tā, lai ehidnai būtu ērti ēst. Mēli tā var izbāst ārpus mutes līdz 18 cm. Mēle ir lipīga, un ātri kustinot mēli iekšā un ārā, ehidna veikli uzlasa skudras un termītus. Mēles izstiepšanas spēja slēpjas mēles gredzenveida muskulatūrā, kas maina mēles formu. Izstiepta mēle ir stīva, un to nodrošina strauja asins cirkulācija. Mēles kustības ir ļoti ātras. Vienas minūtes laikā ehidna var izbāst un ievilkt mēli 100 reizes[6].

Uzvedība

Austrālijas ehidna savilkusies lodes formā

Austrālijas ehidnas ir vientuļnieces. Tām nav noteiktas teritorijas, ligzdas vai migas. Tās klejo diezgan plašā teritorijā. Ehidnas ir aktīvas dienas laikā, tomēr tās ir jūtīgas pret lielu karstumu, jo nesvīst un neelso. Tādēļ, ja laiks ir pārāk karsts, tās kļūst aktīvas vakarā un naktī. Tās labi pārcieš aukstu laiku, iegrimstot ziemas miegā[7].

Austrālijas ehidna var dzīvot jebkur, ja tikai ir pietiekami daudz skudru un termītu. Tās atrod kukaiņus, izmantojot ožu. Ožas orgāni atrodas purniņa pašā galā. Ehidnas ir ļoti labas zemes racējas, ar spēcīgajām priekškājām tās izrok skudras un slēptuvi no saules vai ienaidniekiem. Briesmu gadījumā ehidnas strauji ierokas zemē, ja nav citas slēptuves.

Austrālijā tās pamatā var sastapt meža apvidos, kas ir bagāti ar termītiem, bet ehidnas dzīvo arī atklātās vietās. Nav daudz zināms par ehidnu ieradumiem Jaungvinejā.

Vairošanās

Kā visi ehidnu dzimtas dzīvnieki Austrālijas ehidna dēj olas, un kopīgi ar pīļknābju dzimtu (Ornithorhynchidae) tie ir vienīgie zīdītāji, kas dēj olas. Mātītei, sasniedzot dzimumbriedumu, pavēderē kabatas formā izveidojas ādas kroka, kurā tā nēsā izdēto olu. Riesta laiks ehidnām ir no maija līdz septembrim. Sajā laikā gan tēviņi, gan mātītes izdala spēcīgu smaržu, lai pievilinātu pretējo dzimumu. Vienai mātītei var sekot pat 10 tēviņi, paliekot kopā apmēram 4 nedēļas[8], tomēr mātīte pārojas tikai vienu reizi[9]. Pēc pārošanās 21. - 28. dienā mātīte izdēj vienu olu. Kamēr ola nobriest, mātīte izveido migu nākamajam mazulim. Ādainā ola tiek izdēta tieši pavēderes somā. Tā ir 13 - 17 mm liela. Pēc 10 dienām no olas izšķiļas embrijs. Lai izšķiltos, embrijs izveido "olas zobu", ar kuru tiek atvērta ola. Pēc izšķilšanās zobs pazūd.

Izšķīlies mazulis ir 1,5 cm garš un sver 0,3 - 0,4 g. Mazulis pieķeras pie mātes piena laukuma ādā (ehidnām nav ārēju piena dziedzeru). Ehidnas piens ir rozā krāsā, jo satur daudz dzelzs. Kad mazulis ir 2 - 3 mēnešus vecs, tas tiek burtiski izmests no somas, jo tā adatas sāk durties mātes ādā. Ar pienu tas tiek barots līdz 6 mēnešu vecumam. Kad jaunā ehidna ir 180 - 240 dienas veca, tā pamet migu.

Dzimumbriedumu ehidnas sasniedz apmēram 4 - 5 gadu vecumā, bet tas var notikt arī tikai 12 gadu vecumā[10]. Tās pārojas reizi divos līdz sešos gados. Austrālijas ehidna savvaļā dzīvo līdz 45 gadiem.
Komentāri (0)  |  2012-05-26 19:11  |  Skatīts: 5086x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-26 07:39  |  Skatīts: 679x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



rgāt autortiesības.
Komentāri (0)  |  2012-05-26 07:27  |  Skatīts: 706x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


zaļspārnu ara


ara.jpgVēl viens krāšņs Amazones mūžamežu iemītnieks ir ara. Citu Centrālās un Dienvidamerikas papagaiļu vidū aras izceļas ar neparasti spēcīgo knābi, garo asti un krāšņo apspalvojumu. Neskatoties uz spilgto ietērpu, aras džungļos nav pamanāmi. Uzturēšanās vietu nodod vienīgi krītošās sēklu čaumalas. Iecienītākā barība ir sēklas, turklāt augļa mīkstums parasti netiek ēsts.

Ligzdas aras iekārto augstu koku lapotnē stumbra spraugās, seklos dobumos. Divas izdētās olas perē mātīte, tēviņš tai laikā rūpējas par perētāju. Pēc četrām nedēļām izšķiļas pirmais putnēns. Mazulis ģimenē dzīvo 2-3 gadus un visu laiku vecāki rūpējas par viņu.

Pieaudzis putns sasniedz 98 cm garumu, no kura lielāko daļu aizņem garā (40-50 cm) aste. Dzīves ilgums šiem lielajiem krāšņajiem putniem labos apstākļos var pārsniegt 50 gadus.

Lielajiem papagaiļiem visbiežāk ir koši krāsains spalvu tērps, mazo aru apspalvojums ir pieticīgāks, ieturēts tumšāk zaļos toņos. Ģints ietver ap 15 sugām, no kurām pazīstamākās ir sarkanā ara, zaļspārnu ara, zili dzeltenā ara un zaļā ara.

Aras ir piemēroti putni apmācībai - gudri, labprāt kontaktējas ar cilvēku. Tomēr jāņem vērā, ka tie ir lieli putni, kuriem nepieciešama plaša dzīves telpa, no izturīgiem materiāliem veidoti aviāriji. Kopšanas un dzīves apstākļu ziņā aras neatšķiras no citiem lielajiem papagaiļiem. Nepieciešama ēdināšanas sastāvdaļa - svaigi dārzeņi un augļi, no graudaugiem tie dod priekšroku saulespuķu sēklām, kukurūzai un zirņiem.

Aras ļoti pieķeras saviem ģimenes locekļiem, bet ar citām ģimenēm draudzīgas saites nepastāv.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 07:20  |  Skatīts: 776x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


mūku papagailis


muks.jpg

 

Latīniskais nosaukums: Myiopsitta monachus

Dzimtene: Dienvidamerika (DR-Brazīlija, Argentīna, Paragvaja, Urogvaja, Bolīvija)

Izskats: Pieauguši putni sasniedz 27 -31 cm garumu (aste - 12 -15 cm). Aste ir garāka par spārniem, knābis salmu dzeltens, stipri izliekt, masīvs. Piere, krūtis, vēders - pelēki, spārni, aste - zaļi, ar iezilganām spalvām.

Dzīves ilgums: 10 - 20 gadi (viss atkarīgs no turēšanas, kopšanas un ēdināšanas)

Dēj: 4 - 6 olas, inkubācija - vidēji - 23 dienas. Pēc 40 -45 dienām izšķīlušies mazuļi ir jau ar spalvām un ēd jau sēklas (mazuļiem ir viscaur zaļas spalvas).

Putni ir diezgan skaļi un komunikabli.

 

Brīvā dabā šie papagaiļi uzturas baros (līdz pat 500 putnu). Mūki ir bara putni, tāpēc tos pa vienam neiesaka turēt. Mājas apstākļos ieteicamais putnu skaits - 6 -10 putni. Ja putni dzīvo divatā, tie viens par otru ļoti rūpējas ( ja arī viena dzimuma). Mūkus var turēt arī āra voljēros (vasaras periodā), pacieš samērā zemu temperatūru (ne zemāk par +5 oC). Ja putns aizlido, tas spēj atrast mājas 5 km rādiusā.

Turēšana: 2 mūku papagaiļiem vajadzētu būri vai voljēru, kurā tie brīvi var izplēst spārnus un apgriezties (piemērots ir lielo papagaiļu (žako, kakadu) būris). Būri aprīko ar atbilstoša izmēra laktām (piemērota lakta ir tāda, kad putnam sēžot uz laktas tā pirksi, apņemot laktu, nesaskaras un šis attālums starp priekšējiem un aizmugurējiem pirkstiem ir aptuveni 1 cm). Laktām izvēlas koku zarus (kārkls, ābele, bumbiere, kļava, liepa). Vēlams laktas izvietot tuvāk barības un dzeram traukiem, var būrī ielikt lielāku zaru ar atzariem, kas kalpos gan kā dažāda augstuma laktas, gan kā laika kavēklis, kur asināt un deldēt knābi. Būrim parasti līdzi ir arī barības un ūdens trauki, bet ja nav, tad izvēlaties metāla un tādus, kurus var iekabināt restēs. Kā pakaišus varat izmantot skaidu granulas, ēveļskaidas vai speciāli putniem paredzētas smiltis. Uz būra grīdas novieto keramikas trauku ar ūdeni, kas kalpos ūdens peldēm. Mantiņas : ja putniem ir garlaicīgi un viens otram plūkā spalvas, ieteiktu, jo dabīgākas, jo labāk - tās var būt klūgas (kārklu jaunie dzinumi ar visām lapām), šūpoles, spīdīgas un košas mantiņas.

Barošana: izvēlaties barību, kas paredzēta vidējiem papagaiļiem (rozella) vai amazonēm. Kā pamatbarība ir sēklas, graudi (nepārcenšaties ar saulespuķu sēklām, jo tās ir treknas un putni ātri uzbarojas un aptaukojas). Papildus dod: augļus (dažādus, tikai ne avokado), dārzeņus (gurķi, paprika, tomāti, burkāni), nedrīkst - kāpostus,  ziedkāpostus, puravus, dilles, seleriju saknes, lokus, kartupeļus. Ogas - jāņogas, upenes, zemenes, avenes, dzērvenes, ķiršus, plūmes bez kauliņiem. Salātus, seleriju lapas, pieneņu lapas, diedzētu graudu asnus. Vislabāk augļus, dārzeņus un zaļumus neiegādāties lielveikalos, jo putni ir ļoti jūtīgi pret pesticīdiem un nitrātiem. Ideāli būtu, ja tos audzētu paši! Dodot augļus, dārzeņus un zaļumus atcerieties, ka sākumā putni jāpieradina pie tiem - nedaudz - tīri pagaršošanai un ar laiku devu var palielināt pakāpeniski. Papildus būrī ieliek - minerālvielu bloku (Zoo veikalos nopērkami), sēpiju (kalcija avots) un granti. Reizi nedēļā var dot - cieti vārītu olu. Nedot: šokolādi, cepumus, riekstus, baltmaizi, rupmaizi.

Kopšana: Būri novieto tālāk no sildošām un vibrāciju radošām ierīcēm, tā lai būris nebūtu caurvējā un tiešos saules staros. Ja putni mājās ir nesen, ieteiktu tos novietot klusākā vietā un pakāpeniski pieradināt pie visiem mājas iemītniekiem un trokšņiem.

Putni ir jūtīgi pret stresu, bet ātri adaptējas vidē, ja jūtas droši, ka viņus neapdraud.

Pārošanās laikā un perēšanās laikā tēviņš mātīti ļoti sargā, tāpēc apdraudot putnus ar straujām kustībām vai pēkšņiem trokšņiem, varat izraisīt agresiju.

Ligzdošanas vietu puni veido paši no klūgām, sausas zāles, tāpēc būrī jāievieto šie materiāli papildus. Šos materiālus ieteicams novietot pie būra sienām kā slotu, jo no zemes šie putni reti ko paceļ. Ja putni paši ligzdu necenšas veidot, tad var pie būra sienas novietot koka kastīti, kura viscaur ir noslēgta, bet ar atveri uz būra iekšpusi. Ligzdošanas kastītes izmēri 35*35*35 cm, atvere 8 -10 cm, kastītē ieber skaidas.

Ja putni neizmanto ūdens baseinu, tad reizi nedēļā tie jāapsmidzina ar siltu ūdeni.

Optimālā temperatūra ir + 18 - + 20 oC, gaisa mitrums 70 -80 %.

 

Pirmā palīdzība:

  • ja ir caureja - tad dod aktivēto ogli - uz vienu putnu sasmalcina un sajauc ar nelielu ūdens daudzumu ¼ daļu no tabletes, ievelk šo šķidrumu šļircē un putnam mutē. Var dot kopā ar barību, tad sasmalcina vienu tableti. Papildus var dot kumelīšu tēju vai maigi rozā zilo graudiņu šķīdumu

  • ja pārauguši nagi un knābis, tos ar specializētām grieznītēm nogriezt, atstājot līdz dzīvajai daļai 1 - 1,5 mm. Ja sanāk iegriez kapilārā un asiņo, tad ņem zilo graudiņu pulveri un pieliek pie asiņojošās vietas, asiņošana apstāsies.

 

Ja putns saguris, samazinājusies apetīte, nomākts - griezieties pie veterinārārsta - ieteiktu - Zooloģikā dārza klīniku.

 

Putnus uz pāris stundām varat izlaist no būra palidot pa telpām, bet neatstājiet bez uzraudzības, jo tiks pagaršoti istabas augi, kas bieži vien putniem ir indīgi, tiks pamēģinātas tapetes utt. Ar varu nevajadzētu putnus mēģināt iedabūt būrī, jo tas radīs lieku stresu. Varat uz neilgu laiku punus novietot saulē, bet noteikti tikai no rīta, kad tā nav tik spēcīga, tas dos papildus D vitamīnu.

Pēc savas uzvedības putni ir ziņkārīgi un ātri pierod pie cilvēkiem. Diemžēl runas spējas šiem puniem nepiemīt, bet tie ir ļoti interesanti un fantastiski ģimenes locekļi!

 

Komentāri (0)  |  2012-05-26 07:13  |  Skatīts: 893x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


krāmeris plūmjgalvas papagailis


Slaidpapagailis - krāmeris, plūmgalvas slaidpapagailis
krameri.jpg Pieaudzis Slaidpapagailis ir 30 - 40cm garš (atkarībā no sugas). Dzīves ilgums ap 20 -30 gadiem. Olu inkubācija 22 - 28 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 50 dienām putnēni pamet ligzdu. Krāmera papagaiļa tēviņam pēc 3 gadu vecuma parādās ap kaklu riņķis. Plūmjgalvas slaidpapagaiļa tēviņa galvu rotā sarkanvioleta cepure.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 x 80 x 70 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, šūpoles, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 25 x 25 x 35 cm, skrejas diametrs - 9 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!

 

 

Viss par slaidpapagaiļiem:

Vairums slaidpapagaiļu sugu izsenis tiek turēti kā mājas mīluļi būros vai aviārijos. Šīs ģints papagaiļi atšķiras pēc lieluma (30-50 cm), taču tiem ir kopīgas īpašības: slaids, izstiepts ķermenis, gari spārni un aste. Dabā šie putni izplatīti Tuvajos Austrumos, Indoķīnā, Ziemeļāfrikā. Dažas sugas, kas ievestas Austrālijā un Madagaskarā, lieliski konkurē ar vietējiem papagaiļiem.

Lai putni vairotos nebrīvē, ir nepieciešami plaši aviāriji, kur putniem ir iespēja brīvi lidot. Vairošanās periodā pāri labāk turēt atsevišķi no citiem putniem. Ligzdo slaidpapagaiļi 25 x 25 x 35 cm lielās mājiņās ar skreju 7-9 cm diametrā. Ligzdā ievieto skaidas.

Perē parasti tikai mātīte - no olām putnēni izšķiļas pēc 22-28 dienām, bet ligzdu pamet apmēram piecdesmitajā dienā.

Barības ziņā putni nav prasīgi - labi ēd dažādu graudu maisījumus, augļus, dārzeņus, zaļumus. Lielāko daļu no graudu barības izbaro mērcētu vai diedzētu. Gandrīz visiem šiem papagaiļiem patīk knābāt koksni, tādēļ putni jānodrošina ar svaigiem koku un krūmu zariem.

Visiem slaidpapagaiļiem ir izteiktas dzimumu atšķirības. Biežāk putnu mīļotāju kolekcijās atrodams Krāmera slaidpapagailis. Vienatnē turēti, šie putni ātri pierod pie saimnieka, var iemācīties dažus vārdus, turklāt mazāk liek lietā savu griezīgo balsi, nekā turēti pāros. Krāmera papagaiļi ir nesaticīgi, labāk tos turēt atsevišķi no citiem putniem.

Komentāri (1)  |  2012-05-26 07:05  |  Skatīts: 1438x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


amazone


amazons.jpgPieaudzis Amazones papagailis ir 30 - 40 cm garš. Dzīves ilgums ap 40 gadiem. Samērā grūti vairojas nebrīvē. Olu inkubācija 29 -30 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar gaišu pūku un akli. Pēc 50 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnam 120 (180) x 100 x 100 cm. Būri aprīko ar kāpnītēm, koku zariem, utt. (ligzdai izmanto noslēgtu mājiņu: 100 x 40 x 50 cm, pakaisītu ar zāģu skaidām). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 %. Reizi nedēļā putnu apsmidzina ar siltu ūdeni vai ievieto būrī ūdens baseinu. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sepija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

Nebarot ar avokado un šokolādi!!!!

 

 

Viss par amazonu:

Visiem šīs ģints putniem ir spēcīgi veidots ķermenis un īsa, taisna vai noapaļota aste. Amazoni izplatīti Centrālamerikā, Dienvidamerikā un Karību jūras salās. Visu sugu amazoniem apspalvojumā dominē zaļā krāsa, tikai atsevišķi galvas, spārnu vai ķermeņa fragmenti krāsoti sarkani, dzelteni vai zili, atkarībā no sugas.

Šiem putniem piemīt atdarinātāja talants - tie ātri apgūst vārdus, atdarina smieklus, suņa riešanu un citas mājās dzirdamas skaņas. Amazones papagaiļiem ir skaļa ķērcoša balss.

Visu amazonu barošana ir līdzīga - putniem izbaro dažādus graudu maisījumus, augļus un dārzeņus, minerālvielu barības piedevas.

Vairums lielo ilgdzīvotāju putnu, kas nodzīvo 40 un vairāk gadus, diemžēl nebrīvē nevairojas. Tā kā daudzām amazonu sugām savvaļā draud izmiršana, svarīgs faktors sugu aizsardzībā būtu panākt putnu vairošanos nebrīvē.

Visizplatītākie ir zilpieres amazoni, kas dažkārt tiek saukti par sarkanplecu papagaiļiem, zilpieres amazoni, oranžspārnu jeb Venecuēlas amazoni un baltpieres amazoni.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:59  |  Skatīts: 787x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


zaļspārnīši


zalsparni.jpgPieaudzis zaļspārnītis ir 16 -20 cm garš. Dzīves ilgums ap 20 gadiem. Olu inkubācija 22 - 23 dienas. Putnēni izšķiļas klāti ar pelēku pūku un akli. Pēc 35 -42 dienām putnēni pamet ligzdu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu un atbilstoša izmēra laktām. Minimālie būra izmēri putnu pārim 100 x 50 x 70 cm. Būri aprīko ar ligzdiņu (noslēgta kastīte, izmēri 20 x 20 x 20 cm, atvere diametrā 7 cm), kāpnītēm, šūpolēm, ūdens baseinu, utt. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Optimālā istabas temperatūra + 18 - 20 oC, mitrums 60 -70 % Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (daļu izbaro mērcētu). Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, burkāni, salāti, gurķi, utt.), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi), sēpija, *) jodu (zooveikalos nopērkami - joda bloki), *) atbilstoša raupjuma granti, *) augļu koku zarus, *) diedzētus graudu asnus, *)reizi nedēļā - biezpienu, vārītu olu. Augļus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par putna saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta.

 

 

Viss par zaļspārnīšiem:

Šos papagailīšus nelielo izmēru dēļ (augumā tie nesasniedz 16-17 cm) un pievilcīgās spalvu rotas dēļ iecienījuši putnu mīļotāji. Zaļspārnīši ir darbīgi un kustīgi putni ar skaļu balsi. Mazo īsastes papagaiļu dzimtene ir Āfrika un tuvējās salas. Ģintī ir deviņas sugas, taču iecienītākās turēšanai mājās ir trīs: sārtvaigu zaļspārnītis, Fišera zaļspārnītis un maskotais jeb melngalvas zaļspārnītis, kurš apspalvojuma ziņā ir krāšņākais. Visas šīs sugas ir līdzīgas auguma izmēru un ķermeņa uzbūves ziņā.

Putnu dzimuma noteikšana pēc ārējām pazīmēm nav iespējama - gan tēviņu, gan mātīšu apspalvojuma krāsojums ir praktiski vienāds. Precīzi putna dzimumu var noteikt ar endoskopijas palīdzību. Fišera papagaiļa dzimumu vērīgs audzētājs var noteikt, tikai putnam sasniedzot 10-12 mēnešu vecumu. Mātītes parasti ir nedaudz lielākas augumā un sēžot tām atšķiras kāju stāvoklis. Maskotā zaļspārnīša tēviņam melnā maska uz galvas ir piesātinātā krāsā un dzeltenīgā svītra ap kaklu parasti ir ļoti šaura. Jaunu putnu apspalvojuma krāsa ir mazāk koša nekā pieaugušajiem.

zalsparnisi.jpg Viena pāra turēšanai pietiek ar 80 x 40 x 60 cm lielu būri. Šos putnus labāk turēt atsevišķi no citiem papagaiļiem, jo tie neatkāpjas pat daudz lielāka pretinieka priekšā. Iegādājoties vai izgatavojot būri, jāatceras, ka šie papagaiļi lieliski tiek galā ar būra koka detaļām, ātri pārvēršot tās skaidās.

Baro papagaiļus ar dažādiem sēklu maisījumiem, daļu no kuriem vēlams izbarots mērcētā veidā. Putnēnu barošanas laikā jādod olas maisījums, pienā mērcēta baltmaize un cita olbaltumvielām bagātā pārtika.

Vairošanās periodā putniem būrī ievieto ligzdošanas mājiņu, līdzīgu pēc uzbūves kā pundurpapagaiļiem. Par ligzdas materiālu putni izmanto mizu, ko noplēš no būrī ievietotajiem svaigiem koku zariņiem. Ligzdā materiālus mātīte nogādā, iespraustus muguras spalvās. Kad ligzda pabeigta, mātīte izdēj 3-7 baltas olas un perē 22-23 dienas. Tēviņš šajā laikā baro mātīti un apsargā ligzdu.

Putnēni aug ļoti ātri un 35-42 dienu vecumā atstāj ligzdu. Sasniedzot 4-5 mēnešu vecumu, putnēniem sāk mainīties spalvas, un jau 6-7 mēnešu vecumā tie iegūst pieaugušu putnu spalvu rotu.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 06:55  |  Skatīts: 829x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties