enexxyy.1s.lv

 

lidvāvere


Izskats

Lidvāvere ir krietni mazāka par parasto vāveri. Tās ķermeņa garums parasti ir no 13 līdz 20 cm, svars 95 - 170 g. Ķermeņa sānos starp priekškājām un pakaļkājām raksturīga ādas kroka. Ausis īsas, acis lielas un tumšas, kas raksturīgi nakts dzīvniekiem. Ķermenis un aste saplacināti. Apspalvojumā dominē pelēkie toņi. Pakaļkājas mazliet īsākas par priekškājām, pēdas salīdzinoši garas - līdz 5 cm[2].

Lidvāveres lidojums

Nosaukums "lidvāvere" var maldināt un likt domāt, ka šīs vāveres varētu lidot, tomēr vāveres nelido, tās tikai planē. To ļauj darīt ādas kroka, kas ir izplesta starp visām četrām kājām. Planējot no viena koka uz otru, tā spēj veikt arī dažādus akrobātiskus trikus: pagriezties, planēt pa apli vai spirāli un nolaisties tajā pašā vietā, no kuras startējusi. Lidvāvere spēj planēt pat 50 metru tālu. Kad lidvāvere neplanē, ādas kroka ir savilkta, tādējādi tā netraucē tai kāpelēt pa kokiem. Planēt lidvavāverei palīdz arī aste, kas palīdz bremzēt vai izlīdzināt lidojumu[3].

Komentāri (0)  |  2012-05-26 22:16  |  Skatīts: 1985x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


koala


Tēviņi ir lielāki nekā mātītes, attēlā koalas tēviņš
Koalai priekškājām ir 5 pirksti, no kuriem 2 ir īkšķi

Koala ārēji atgādina vombatu, kas ir tuvākais koalas radinieks. Salīdzinoši koalai ir biezāks kažoks, daudz lielākas ausis un garākas kājas. Koalai ir gari, asi nagi, kas ļauj tai kāpelēt pa kokiem un cieši turēties pie zariem. Koalas var būt diezgan dažādos augumos. Tēviņi ir lielāki nekā mātītes, un dienvidos koalas ir lielākas kā ziemeļos. Dienvidu tēviņš var sasniegt 14 kg svaru, bet mātīte no ziemeļiem var svērt tikai 5 kg.

Priekškājām koalai ir 5 pirksti, turklāt 2 no tiem ir īkšķi, lai vieglāk būtu satvert koka zaru.[2] Koalas ir vienīgie dzīvnieki bez primātiem, kuriem ir individuāli pirkstu nospiedumi. Turklāt tie atgādina cilvēka pirkstu nospiedumus.[3]

Koalas zobi ir piemēroti tās veģetārajai barībai un ir līdzīgi pārējiem diprotodontiem. Tiem ir asi griezējpriekšzobi, ar kuriem nokost koku lapas. Tiem nav ilkņu, un starp priekšzobiem un dzerokļiem ir atstarpe. Koalu tēviņiem tāpat kā daudziem somaiņiem ir divdaļīgs loceklis, kas atbilst mātītes divām makstīm. Mātītei ir arī 2 dzemdes.[4]

Ja salīdzina mūsdienu koalu smadzenes ar tās aizvēsturisko priekšteču smadzenēm, tad mūsdienās tās ir kļuvušas mazākas, neaizpildot visu galvaskausu. Šo deģenerāciju zinātnieki skaidro ar pielāgošanos zemākas kvalitātes barībai.[5] Koalas smadzenes ir vienas no mazākajām no visiem somaiņiem. Tās nesver vairāk kā 0,2% no visa ķermeņa masas,[6] tās aizpilda apmēram 60% no galvaskausa, pārējo piepilda smadzeņu šķidrums (Liquor cerebrospinalis). Smadzenes atgādina divas valrieksta puses, kas novietotas smadzeņu stumbra galā. Tās nav savienotas nedz viena ar otru, nedz ar galvaskausu. Tas ir vienīgais dzīvnieks uz zemeslodes, kuram šādā veidā ir samazinājušās smadzenes.[7]

Koalu variācijas

Koalai mūsdienās ir pieņemts, ka nav pasugu, lai gan kādreiz tika izdalītas 4 pasugas (P. cinereus cinereus, P. cinereus victor, P. cinereus adustus un P. cinereus aurum). Dienvidos dzīvojošās koalas ir lielākas kā tās, kas dzīvo ziemeļos. Tām ir garāks, mīkstāks un biezāks kažoka matojums. Krāsa ir tumšāka, bieži ar šokolādes brūnu muguru un priekškājām, toties ausis ir gaišākas un pūkainākas. Tās vidējais svars ir 12 kg tēviņiem un 8,5 kg mātītēm. Vidējais ķermeņa garums tēviņiem ir 78,2 cm, mātītēm 71,6 cm.[8] Ziemeļos dzīvojošās Kvīnslendas apkārtnes koalas ir mazākas, tēviņa vidējais svars ir 6,5 kg, mātītei 5 kg. Vidējais ķermeņa garums tēviņiem 70,5 cm, mātītēm 68,7 cm.[8] Kažoka krāsa ir gaiši pelēka. Matojums ir īsāks un plānāks. Vēl ir sastopamas koalas ar zeltainu kažoku, kuras mēdz saukt par zelta koalām. Variācijām nav noteiktas ģeogrāfiskas robežas, tās plūstoši nomaina viena otru un katrai koalai var būt individuāls kažoka tonis. Ir sastopamas arī baltas koalas.

Uzvedība

Kad koala ir uz zemes, tā iet uz visām četrām kājām
Koala dienā guļ 16 - 18 stundas

Kopumā koala ir kluss dzīvnieks, bet tēviņiem piemīt skaļš sauciens, ko tas izmanto, lai piesaistītu mātītes uzmanību riesta laikā. Sauciends ir dzirdams kilometra attālumā. Ja koalu izbiedē tas kliedz līdzīgi raudošam cilvēkbērnam. Par koalas dzīves ilgumu savvaļā pietrūkst pārbaudītu faktu, bet nebrīvē tas var sasniegt 18 gadu vecumu.[2]

Tāpat kā vombati un sliņķi kolas kustās ļoti maz, pavadot 16 - 18 stundas bez kustībām, lielāko daļu no šī laika noguļot. Koalas var būt ļoti agresīvi viens pret otru. Tie apķeras pretiniekam apkārt ar priekšķepām un cenšas sāpīgi iekost.[9]

Barība

Koala ēd eikalipta lapas

Koalas pamatā pārtiek tikai no eikaliptu lapām. Koalas evolūcijas gaitā ir piemērojušās pie barības resursa, kas lielāko daļu dzīvnieku neinteresē, jo eikaliptu lapās ir maz olbaltumvielu, tām ir liels daudzums nesagremojamu šķiedru, un tās satur terpēnus un fenolus, kas lielai daļai dzīvnieku ir indīgi. Koalu vielmaiņa ir ļoti lēna. Dienā tas ir aktīvs apmēram 5 stundas, no kurām 3 stundas tas pavada ēdot. Ēšana var notikt jebkurā diennakts laikā, bet visbiežāk naktī. Katru dienu koala apēd puskilogramu eikaliptu lapas. Lapas tiek sakošļātas līdz smalkai putriņai un tikai pēc tam norītas. Koalu aknas deaktivizē eikaliptu toksiskās vielas, bet resnā zarna, īpaši cecum kamera ir palielinātas, lai no trūcīgās barības iegūtu maksimālo labumu. Gremošanas procesā liela nozīme ir bakteriālajai fermentācijai.

Koalas barojas ar dažāda veida eikaliptu lapām, reizēm tie ēd arī citu koku lapas, kā akāciju (Acacia), tējas koku (Leptospermum) un melaleuku (Melaleuca) lapas. Eikaliptiem ir apmēram 680 dažādas sugas, un tās, kuras ēšanai izvēlas koala, ir atkarīgas no vairākiem faktoriem, kā ģeogrāfiskā reģiona, sezonas un lapu toksiskā līmeņa. Iecienītākās ir baltais eikalipts, zilais eikalipts un purva eikalipts.[10]

Reprodukcija

Koala ar mazuli eikaliptu kokā

Mātītes dzimumbriedumu sasniedz 2 - 3 gadu vecumā, bet tēviņi 3 - 4 gadu vecumā. Veselīgai koalu mātītei katru gadu piedzimst mazulis. Grūsnības periods ilgst 35 dienas. Ļoti reti piedzimst dvīņi. Riesta laiks koalām ir no decembra līdz martam.

Mazulis piedzimst ļoti maziņš (6 mm), tas ir akls, kurls un bez matojuma. Pēc piedzimšanas mazulis ierāpo mātes somā un pieķeras pie viena no 2 piena dziedzeriem. Tas paliek mātes somā apmēram 6 mēnešus, visu laiku zīžot pienu. Šajā laikām tam izaug ausis, atveras acis un uzaug kažoks. Paaudzies, tas sāk izzināt pasauli ārpus mātes somas. Šajā laikā tas nelielos daudzumos sāk ēst mātes zarnu īpašos izdalījumus no resnās zarnas sākmudaļas kameras cecum. Kādreiz zinātnieki domāja, ka tie ir ekskrementi, tomēr izdalījumi ir daļēji pārstrādātas eikaliptu lapas, kas satur visus nepieciešamos mikrobus un baktērijas, lai mazuļa gremošanas sistēma spētu sagremot eikaliptus.[11] Mazulis paliek pie mātes vēl 6 mēnešus vai nedaudz ilgāk. Māte šo laiku to nēsā uz savas muguras kā mugursomu. Tas barojas gan ar pienu, gan eikalipta lapām līdz sasniedz gada vecumu. Jaunās mātītes pamet māti un atrod savu teritoriju netālu no mātes, bet jaunie tēviņi paliek mātes teritorijā līdz sasniedz 2 - 3 gadu vecumu.

Komentāri (0)  |  2012-05-26 22:09  |  Skatīts: 2339x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-26 22:02  |  Skatīts: 672x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-26 21:57  |  Skatīts: 659x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


tasmānijas velns


garums  52 - 80 cm

 

aste  23 - 30 cm


 masa  4 - 12 kg
 
 

Tasmānijas velns jeb velnsomainis (latīņu: Sarcophilus harrisii) ir plēsīgais somainis, kurš savvaļā ir sastopams tikai Austrālijai piederošajā Tasmānijas salā. Tasmānijas velns ir vienīgā pašlaik vēl joprojām dzīvojošā suga Sarcophilus ģintī. Viņa balss atgādina raudulīgu ņurdēšanu. Velnsomaiņu dzīves ilgums ir aptuveni 7—8 gadi. Tasmānijas velnsomainis ir ļoti rijīgs.

 

Komentāri (0)  |  2012-05-26 21:55  |  Skatīts: 1947x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-26 20:06  |  Skatīts: 747x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-26 20:04  |  Skatīts: 685x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-26 19:53  |  Skatīts: 705x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


virdžīnijas oposums


oposums1.jpg Virdžīnijas oposumi pieder pie Somaiņiem (Zīdītāju apakšklase). Tie plaši izplatīts no Kanādas dienvidiem līdz Paragvajai un Pēru austrumiem. Dzīvnieka ķermeņa garums ir 36-53 cm, astes garums - 25-33 cm, masa - 1,6-5,7 kg. Parasti dzīvnieki ir pelēcīgi, ļoti reti gādās melni. Dzīvnieki aktīvi pārsvarā naktī. Briesmu gadījumā izliekas par mirušiem. Dzimumgatavību sasniedz 6-8 mēnešu vecumā. Grūsnība ilgst 12-13 dienas. Metienā ir 8-18 mazuļi. Mātītei ir vēdera soma, kur mazuļi arī uzturas 2-3 mēnešus. Parasti visu jaundzimušo kopēja masa nepārsniedz 2-3 gr. Ar labi attīstīto nadziņu palīdzību mazuļi pārvietojas uz mātītes somu, kur piestiprinās pie piena dziedzera. Pēc 2 mēnešiem maziem oposumiem parādās apmatojums, un atveras acis, vēl pēc 5-10 dienām tie sāk pārvietoties patstāvīgi un uzņemt cietu barību. Taču mātīte baro mazuļus 70-100 dienas. Nebrīvē oposumi dzīvo ap 7-8 gadiem.

Turēšana: dzīvniekus tur būrī ar metāla restojumu, kad oposums pieradināts, to var laist pastaigā pa dzīvokli. Minimālie būra izmēri - 120x60x70. Iesaka tomēr izmantot lielus putnu voljerus, jo oposumi lieliski rāpo pa kokiem, lec. Būri aprīko ar mājiņu, tuneļiem, kokiem, lai dzīvnieks varētu spēlēties un aktīvi kustēties. Taču turot visu laiku būrī, dzīvnieki var palikt agresīvi. Būri novieto tālāk no sildierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā). Veselam oposumam nav smaržas. Ja dzīvniekam ir parādījusies smarža , tad dzīvnieks ir slims.

Ēdināšana: Oposumi ir visēdāji. Dzīvniekus baro ar svaigiem dārzeņiem ,atkaulotu vistas un zivju gaļu, miltu tārpiem, sienāžiem (kas ir zems proteīna avots), sieru, olām, jogurtiem un citiem piena produktiem (nedot pilnpienu vai trekno sieru!), nerafinētu olīveļļu, augu eļļu, graudaugiem, graudiem, riekstiem (jāuzmanās no alerģiskas reakcijas). Augļus var dot 2-3 reizes nedēļā. NEDRIKST DOT liellopa gaļu, kaķu un suņu barību! Nebarot ar komerciāli ražotu barību!

Dzirdināšana: Brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens,

Ja rodas aizdomas par dzīvnieka saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārstiem.

oposums.jpg
Komentāri (0)  |  2012-05-26 19:43  |  Skatīts: 791x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-26 19:38  |  Skatīts: 713x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties