enexxyy.1s.lv

 


Komentāri (0)  |  2012-05-28 03:16  |  Skatīts: 689x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


kapibara


kapibara.jpg

Vai tā ir tiesa, ka

■ Kapibara ir vislielākais grauzējs pasaulē?
■ Lai saulē neapdegtu, kapibaras izvārtās dubļos?
■ Kapibaru mazuļi aug "bērnudārzos", kur tos zīdī ne vien māte, bet arī "tantes"?

 

Zoodārzā

Kapibaras Rīgas zoodārzā ir no 2001. gada, kad no Brno zoodārza Čehijā uz Rīgu atceļoja pāris. Kapibaras mīt Kamieļu mājā, bet, tā kā šiem tropu dzīvniekiem Latvijas ziemas ir krietni par vēsu, apmeklētāji tās zoodārzā apraudzīt var tikai pa vasaru, kad kapibaras dzīvo āra aplokā. Toties tad ir iespēja vērot kapibaru peldes baseinā, pie tam ūdenī draiskoties vislabāk patīk jaunajām kapibarām. Pirmie mazuļi Hobitam un Dafnei piedzima 2002. gadā.

Izplatība savvaļā

Kapibara sastopama Dienvidamerikā un Centrālamerikā – no Panamas uz dienvidiem līdz Andu austrumu nogāzēm. Kapibara ir plaši izplatīta, tomēr cilvēku blīvi apdzīvotajos Amazones baseina rajonos sastopama mazākā skaitā.

Kapibaras mēdz iznīcināt kā kaitīgas lauksaimniecībai (ražas postītājas, lopu konkurentes ganībās) un plaši medī gaļas un ādas ieguvei. Piemēram,
1976.–1979. gadā no Argentīnas vien tikušas eksportēti 80 000 kapibaru ādu, kuras uzskata par vērtīgām, izturīgām un kvalitatīvām. Sevišķi izslavēti ir kapibaru ādas cimdi, jo šai ādai ir īpašība stiepties tikai vienā virzienā. No kapibaru biezās, taukās ādas iegūst arī taukus izmantošanai farmācijā. Vietējie indiāņi kapibaru priekšzobus izmanto rotājumiem.

Situācijā, kad dzīvnieks ir tik daudzveidīgi izmantojams un tādēļ tiek krietni medīts, kapibaras izdzīvošanai palīdz tās spēja strauji vairoties.

Neplānotas "introdukcijas" rezultātā (izbēgot no nebrīves) kapibaras iedzīvojušās dažās vietās pasaulē ārpus dabiskā areāla, spējot izdzīvot savai dabiskajai videi līdzīgos mitrāju biotopos. Šāda kapibaru populācija, piemēram, izveidojusies Arno upē Florencē (Itālijā).

Dzīves vide

Kapibaras apdzīvo biezu augāju ap dīķiem, ezeriem, upēm, strautiem, muklājiem. Iecienītā dzīves vide ir pārplūdušas zālienes.

Kapibaras neveido pastāvīgas mītnes, bet paslēptuvēm izmanto biezokni. Netraucētās vietās kapibaras ir aktīvas no rīta un vakarā, bet dienas vidus svelmes periodu pārlaiž seklā bedrītē vai ūdenī. Tāpat kā citi zīdītājdzīvnieki, rajonos, kur ir daudz cilvēka radītu traucējumu, kapibaras ir aktīvas naktī.

Pieaugušām kapibarām ķermeni sedz vien reti sari, kā dēļ kapibara ir jutīga pret apdegšanu saulē. Lai pasargātu ādu no saules, kapibaras izvārtās dubļos.

Kad kapibaru pārsteidz uz sauszemes, tā rikšo prom kā zirgs, bet, ja turpinās uzstājīga vajāšana, kapibara metas ūdenī. Kapibaras ļoti labi peld un nirst. Kamēr peld, virs ūdens paliek tikai nāsis, acis un ausis. Kapibara arī spēj peldēt pilnībā zem ūdens, un nereti šādi veic ievērojamus attālumus, vai arī paslēpjas ūdens augos, virs ūdens atstājot tikai nāsis. Tomēr, lai arī kapibaru dēvē par ūdens dzīvnieku, ūdeni tā galvenokārt izmanto tikai paslēptuvei. Pilnībā zem ūdens var pavadīt līdz 5 minūtēm.

Kapibaras pielāgojumi dzīvei ūdenī ir mucveidīgais ķermenis, kura blīvums tikai nedaudz pārsniedz ūdens blīvumu, peldplēves starp kāju pirkstiem, acu, ausu un nāsu novietojums galvas virspusē.

Barība

Kapibaras barībā ir galvenokārt zāle un ūdens augi. Dažreiz patērē arī koku mizu un augļus. Kapibaras nereti ganībās barojas kopā ar govīm. Pieaugusi kapibara dienā apēd 2,5–3,5 kg zāles.

Līdzīgi kā citiem grauzējiem, kapibaras zobi pastāvīgi aug, tā kompensējot pastāvīgo dilšanu, kapibarai nemitīgi ēdot šķiedrainu zāli.

Kapibarām ir ļoti efektīva gremošanas sistēma, kas uztur dzīvnieku, kura barībā 75% sastāda tikai 3–6 augu sugas. Kapibaras ir koprofāgi – t.i., tās ēd pašas savas fekālijas kā gremošanas trakta baktēriju avotu, kas nepieciešams, lai sagremotu barības zāles sastāvā esošo celulozi. Kapibaras piedevām arī barību mēdz atkārtoti atgremot.

Kapibaras ēd arī kultūraugus – labību, melones un ķirbjus, kā dēļ izpelnās ražas postītāju reputāciju.

Dzīves cikls

Kapibaras parasti ir sastopamas līdz 3–30, visbiežāk ap 10 dzīvnieku grupās. Grupā ietilpst pāris vai vairāki abu dzimumu pieaugušie dzīvnieki kopā ar pēcnācējiem. Grupā ir stabila un sirdīgi uzturēta hierarhija, un grupu parasti vada dominējošais tēviņš. Pieaugušam tēviņam uz pieres ir kails laukums, kur atrodas palielināti tauku dziedzeri. Tas ir t.s. "moriljo dziedzeris", kas izdala baltu šķidrumu, kas noder kā smaržas signāls, vēstot par dzīvnieka fizioloģisko stāvokli un gatavību vairoties (ja ieberzts uz dzīvnieka ķermeņa) vai kalpo teritorijas iezīmēšanai (tad to ierīvē koku un krūmu mizā).

Kapibaras ir poligāmas. Dominējošie tēviņi cenšas monopolizēt pārošanās priekšrocības, bet tas ir gandrīz neiespējami, sevišķi lielākās grupās. Mātītes novērotas pārojamies gan ar dominantajiem, gan rangā zemākiem tēviņiem.

Kapibaras vairojas cauru gadu, bet vislielākā vairošanās aktivitāte ir lietus sezonas sākumā. Kad mātītei iestājusies meklēšanās, tēviņš sāk tai cieši sekot soli solī, un dominējošais tēviņš pacenšas padzīt rangā zemāko un aizņemt tā vietu. Kapibaras pārojas ūdenī.

Gadā parasti ir viens metiens, bet labvēlīgos apstākļos dažām mātītēm var būt arī pa diviem metieniem. Grūsnība ilgst 130–150 dienas. Metienā ir 1–8 mazuļi, visbiežāk 4. Dzemdības notiek uz sauszemes. Mazuļi piedzimst 1,5 kg smagi un labi attīstīti, spēj sekot mātei un jau drīz nomēģina zāli. Mazuļi ar mātes pienu barojas 16 nedēļas un kļūst neatkarīgi apmēram gada vecumā.

Interesanti, ka kapibaru mazuļi barojas ne vien ar savas mātes, bet arī citu grupas mātīšu pienu (mātītes grupā parasti ir radnieciskas). Mazuļi dzīvo "komunālajā migā", un to aprūpē (gan, kā jau minēts, zīdīšanā, gan pasargāšanā no briesmām) piedalās visi pieaugušie grupas locekļi. Savā pirmajā dzīves gadā jaunās kapibaras vēl ir mazas, lēnas un ātri nogurdināmas, kas tās dara jutīgas pret plēsoņu uzbrukumiem. Mazuļu aizsardzība grupā ir nepieciešama sugas izdzīvošanai.

Kapibaras dzimumgatavību sasniedz nepilnu 2 gadu (18–22 mēnešu) vecumā.

Kapibaru mātītēm ir 5 pāri zīdekļu.

Dzīves ilgums nebrīvē pārsniedz 12 gadus. Savvaļā parasti nodzīvo 6–10 gadus, bet vidējais dzīves ilgums ir pat zemāks par 4 gadiem, jo kapibaras, sevišķi jaunās, ir iecienīta barība jaguāriem, pumām, ocelotiem, plēsīgajiem putniem, kaimaniem, kā arī anakondām.

Dažādi fakti

Kapibara ir vislielākais mūsdienu grauzējs. Ķermeņa garums ir 100–130 cm, augstums plecā – līdz 60 cm, svars – 27–79 kg. Mātītes ir mazliet lielākas par tēviņiem.

Kapibaras medī galvenokārt kvalitatīvās ādas iegūšanai, bet augsti vērtēta ir arī kapibaru gaļa, kas pēc izskata un garšas atgādinot cūkgaļu. Kapibaru gaļu sasāla, izžāvē un sasmalcina. Uzskata par delikatesi, parasti pasniedz ar rīsiem un plantāniem.

Katoļu baznīca kapibaras gaļu pasludinājusi par lietojamu pārtikā gavēņa laikā (40 dienu periodā līdz Lieldienām). Jau 16. gs. priesteri kapibaru klasificēja kā "zivi" (pateicoties tās dzīvei ūdenī), tātad piemērotu gavēņa ēdienam.

Dienvidamerikā kapibaras arī komerciāli audzē dažos rančo. Domā, ka šāda rančo prakse nes labumu dabisko mitrāju uzturēšanā – labāka metode nekā to nosusināšana intensīvai liellopu audzēšanai. Ierosināta kapibaru liela apjoma audzēšana, lai darītu galu nelegālajām medībām. Pierādījies, ka kapibaras ir viegli pieradināmas. Daudzviet Dienvidamerikā kapibaras ir vienīgā lielo zālēdāju suga un var dramatiski ietekmēt reģiona veģetāciju. Patiesībā kapibaras ir efektīvākas zālēdājas nekā govis un citi introducētie mājlopi.

Kapibaras nosaukums radies no gvarani indiāņu vārda Kapiÿva – "zāles valdniece". Savukārt sugas latīniskais nosaukums Hydrochaeris nozīmē "ūdens cūka".

 

Komentāri (0)  |  2012-05-28 03:09  |  Skatīts: 803x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


jūras cūciņa


Jūrascūciņas

picture_063.jpgPieaugusi jūrascūciņa ir 600 -1000 g smaga. Dzīves ilgums ap 8 gadi. Grūsnība - 2 mēneši, piedzimst 2 - 4 mazuļi. Angoras jūrascūciņām regulāri jāķemmē apmatojums (nepieciešamības gadījumā var mazgāt). Regulāri jāpārbauda zobu stāvoklis un nagu garums ( ja nagi atauguši tie jāpagriež).

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu. Minimālie būra izmēri (vienam dzīvniekam) 50 x 50 cm. Būri aprīko ar mājiņu. Var laist pastaigā pa dzīvokli. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā jo caurvēja un tiešiem saules stariem. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: vēlams barot vienā un tai pašā laikā, lielāko barības dienas devu atstājot uz vakaru. Kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību un sienu. Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes (nomazgātus) augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, gurķi, burkāni, salāti, utt.) *)zaļbarību ( āboliņš un pienenes), ziemā - diedzētus graudus, *)augļu koku zarus, *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi). Pie zaļbarības pieradina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens tam pievieno 5 mg C vitamīna dienā.

Ja rodas aizdomas par dzīvnieka saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta

 

 

 Teksela jūrascūciņa (Cavia porcellus Texel)

teksela.jpgSākotnēji radušies no rekšu un šeltiju šķirnes jūras cūciņām. Garais apspalvojums aug virzienā uz krustiem, atgādina lokas, bet uz vēdera ir īsas lociņas un uz purniņa īsas un sprogainas, lokainas, garas bakenbardes. Garais apspalvojums krītot uz sāniem veidojot uz muguras šķirtni. Apspalvojuma garums no 15 -18 cm. Iespējamas dažādas krāsu varietātes.
Tēviņi sasniedz dzimumbriedumu 8-12 nedēļu vecumā, matītes - 7-8 medēļu vecumā. Grūsnība ilgst 60-68 dienas. Piedzimst 1-5 mazuļi. Pirmo reizi parasti mātītei ir 1 mazulis.

Turēšana: Būrim jābūt vienstāvīgam, minimālais garums vienai cūciņai - 60 cm.Tas var būt būris ar plastikāta sāniem, kam virsū ir režģis. Būrī jābūt dzirdinātavai; bļodiņām sausai barībai un svaigiem dārzeņiem, augļiem; svaigam sienam; minerālblokam (kas ir nepieciešams kā minerālvielu avots un zobu deldēšanai); skaidas un koka granulas (tikai granulas izmantot nav ieteicams, jo dzīvniekam var veidoties tulznas. Būri aprīko ar mājiņu. Var laist pastaigā pa dzīvokli. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā jo caurvēja un tiešiem saules stariem. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).
Teksela jūras cūciņu nepieciešams ķemmēt, taču jādara to uzmanīgi.

Ēdināšana: Jūras cūciņa ir grauzējs, tāpēc raciona pamats tām ir cieta barība. 60% - siens (obligāti jāseko, lai siens būtu vienmēr, jo jūras cūciņai ir vārīgs gremošanas trakts, bet siens uzlabo barības sagremošanu un zarnu darbību), 20% - cieta barība, 20% - sulīga barība. Nepieciešams C vitamīns - to satur citrusaugļi, pieniņu lapas, arī C vitamīna piedevas. Drīkst dot ābolus, bumbierus, banānus, salātus, āboliņu, pētersīļus, pieneņu lapiņas, burkānus, kāpostus (nelielos daudzumos), gurķus, tomātus, papriku, kukurūzu.
Nedrīkst dot kartupeļus, sīpolus, pienu, maizi, gaļas produktus.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par dzīvnieka saslimšanu nekavējoties dodieties pie veterinārārsta!

 

 

 

Viss par jūrascūciņu:

picture_065.jpgSavvaļas jūrascūciņu dzimtene ir Dienvidamerika. Visbiežāk tās sastopamas Peru kalnu klajumos. Plašās jūrascūciņu izplatības dēļ ir izveidojušās vairākas ģeogrāfiskās pasugas. Viena no tām ir Cavia aperea tshudii, no kuras cēlusies mūsu mājās bieži audzētā jūrascūciņa Cavia aperea porcellus. Savvaļas jūrascūciņas dzīvo nelielās grupās pašu vai citu dzīvnieku izrakstās alās. Aktīvas krēslas stundās. Sazinās savā starpā ar savdabīgu urkšķēšanu, spiedzieniem un svilpieniem. Peru indiāņi pieradinātas jūrascūciņas izsenis turēja savos mājokļos nelielos baros un izmantoja ziedojumu rituālos un pārtikā.

Eiropā jūrascūciņas ieveda spāņu ceļotāji 16. gadsimtā. Tiek uzskatīts, ka arī eiropieši tās vispirms izmantoja pārtikā. Šie sauszemes dzīvnieki, kam nemaz netīk ūdens, bija bieži jūrnieku ceļabiedri tālajos pārbraucienos no Dienvidamerikas uz Eiropu, tādēļ arī to nosaukums saistīts ar jūru – aizjūras, jūras cūciņas. Francijā, Itālijā un Spānijā tās tiek dēvētas par peruāņu cūciņām, Beļģijā – par kalnu jeb Indijas, bet Anglijā – par Gvinejas cūciņām.

Jūrascūciņas tiek plaši izmantotas kā laboratorijas dzīvnieki. Tās iekarojušas pelnītu popularitāti dzīvnieku mīļotāju vidū. Mājās par jūrascūciņu var rūpēties pat bērns – zooveikalos visbiežāk šie dzīvnieki tiek iegādāti bērniem par prieku.

Pirmās ievestās jūrascūciņas stipri atšķīrās no mums pazīstamajām – bija lielākas augumā, ar taisnu, īsu vienkrāsainu apmatojumu. Cilvēkam audzējot tās mājās, vairāk nekā 400 gadu garumā izveidojās vairākas šķirnes ar atšķirīgu apmatojuma krāsu, garumu un struktūru.

Biežāk zooveikalos var sastapt parasto angļu īsspalvaino jūrascūciņu, kas visvairāk līdzinās senčiem. Tieši šīs cūciņas nesušas vislielākos upurus zinātnes labā, pavadot savu dzīvi laboratorijās. Šo dzīvnieku krāsu gamma var būt visdažādākā – no baltas līdz rudai un melnai, bieži sastopamas trīskrāsu jūrascūciņas. Šos dzīvniekus turēt ir visvienkāršāk – nav nepieciešama īpaša apmatojuma kopšana. Himalaju jūrascūciņas atšķirības zīme ir baltais kažoks, uz tā fona izceļas melnais deguns, ausis un kājas. Dabisks cūciņu krāsojums ir aguti – zeltains, sudrabots vai ruds. Albīniem dzīvniekiem ir balts kažociņš un sarkanas acis. Holandes plankumaino cūciņu pamatkrāsa ir balta. Uz vaigiem, ausīm un pakaļkājām izkārtoti norobežoti citu krāsu plankumi. Bruņurupuča krāsojums parasti sastāv no baltiem, rudiem un melniem plankumiņiem, ar pakāpeniskām toņu pārejām.

Rozetes (jeb japāņu vai abesīniešu) jūrascūciņām ir koši krāsots īpatnējs kažociņš. Apmatojums uz ķermeņa dažās vietās maina augšanas virzienu, tādējādi jūrascūciņa izskatās izspūrusi. Lai cik dīvaini liktos, šī šķirne izaudzēta Anglijā.

Visinteresantāk izskatās garspalvainā jeb Angoras jūrascūciņa. Garā zīda vilna sasniedz 6 cm garumu. Izcila gara (līdz pat 15 cm) un mīksta ir peruāņu jūrascūciņu vilna, tā klājas līdz pat zemei. Reizēm nevar atšķirt, kur cūciņai atrodas galva. Peruāņu zīdainajai jūrascūciņai pagarinātais apmatojums ir tikai uz ķermeņa, galva ir gluda. Šo šķirņu dzīvnieku apmatojums prasa rūpīgu un saudzīgu kopšanu. Bērnam ātri var apnikt ik dienas rūpēties par savu mīluli, tādēļ bērna priekam labāk izvēlēties kādu no īsspalvainajām jūrascūciņām.

Turēšana

picture_061.jpgVienkāršā jūrascūciņu kopšana ir viens no dzīvnieku lielās popularitātes iemesliem. Tās ir savās prasībās pieticīgas un vienmēr ar dzīvi apmierinātas. Dzīvniekam jāierāda sava dzīves vieta, kur tas var rast patvērumu – vai tā būs plastikāta kaste vai sekls akvārijs; vai īpaši jūrascūciņām paredzēts plastikāta būrītis ar režģotu virsmu. Viena dzīvnieka mitekļa izmēriem jābūt ne mazākiem par 40 x 40 cm. Pakaišiem izmanto sienu, skaidas vai salmus. Daži audzētāji izmanto kaķu tualetes pakaišus, kas labi uzsūc mitrumu un smakas.

Jūrascūciņas ir bara dzīvnieki, tādēļ nebūtu vēlams tos turēt vienatnē, ja nav laikam mīlulim veltīt daudz uzmanības. Labi sadzīvo ar pundurtrušiem vienā mītnē. Aktīvajām cūciņām jārada atbilstoši dzīves apstākļi, lai tās varētu daudz skriet. Gādājot par zvērēna izkustēšanos, var laist cūciņu katru dienu izskrieties pa dzīvokli.

Optimālā telpas temperatūra 16-18°C. Jūrascūciņas sliktāk pacieš karstumu nekā aukstumu, taču nedrīkst atrasties temperatūrā zemākā par 10°C. Īpaši tas sakāms par albīnajiem dzīvniekiem. Albīniem pēc atrašanās aukstumā uz ausīm, deguna un kājām parādās melni matiņi, kas liecina par apsaldēšanos. Vasarā jūrascūciņas var turēt ārā. Būrim jābūt nosegtam no visām pusēm ar režģi, lai nepiekļūtu plēsēji, kā arī jāierīko patvērums no saules un lietus. Bieži pārvietojot būri pa zālāju, jūrascūciņai visu laiku būs pieejama svaiga zaļbarība.

Jūrascūciņas ir sabiedriski un “runīgi” dzīvnieki. Pieradinātas tās ātri iemācās atsaukties uz savu vārdu un sazinās ar saimnieku savā valodā – ar urkšķieniem, svilpieniem un nepacietīgiem spiedzieniem. Vērīgs draugs var iemācīties saprast jūrascūciņu valodu. Dzīvniekiem patīk sēdēt saimniekam rokās, mātītes nekad nekož cilvēkam, taču dažiem tēviņiem var būt piktāks raksturs. Atšķirībā no kāmjiem, jūrascūciņas nemēdz aizbēgt, tās var laist pastaigāties pa māju. Ja būrītis atrodas uz grīdas, jūrascūciņa pēc pastaigas pati labprāt atgriežas mājās.

Jūrascūciņas ir ļoti mīļi un simpātiski dzīvnieki, kurus var turēt mājās tie, kuri vēlas sev blakus labu un mīlošu draugu, bet nerod iespēju iegādāties suni vai kaķi.

Barošana

Tā kā jūrascūciņām nākas sagremot celulozi, tām ir ļoti garš gremošanas trakts. Kopumā gremošanas trakts sasniedz 2 metru garumu, tādēļ barības sagremošanas process aizņem ilgu laiku. Lai barība izietu caur visu sistēmu, ir nepieciešama nedēļa. Lielākā daļa jūrascūciņu saslimšanu ir saistītas ar nepareizu barošanu.

Svarīgi ievērot dienas režīmu – barot dzīvnieku katru dienu vienā un tajā pašā laikā, lielāko daļu dienas devas dodot vakarā. Neregulāra barošana izraisa gremošanas traucējumus. Liela uzmanība pievēršama barības kvalitātei. Jāpasniedz tikai svaigi, tīri nomazgāti produkti. Jūrascūciņas ir ēdelīgi dzīvnieki, tādēļ jāuzmana to “slaidā līnija”.

Savvaļā jūrascūciņas barojas ar svaigu zāli, laika gaitā organisms ir zaudējis spēju sintezēt C vitamīnu. C vitamīnu jūrascūciņām nepieciešams uzņemt ar barību. Barībā iekļauj dārzeņus, zāli, zaļumus, sēkliņas un graudus, pienenes, salātus un augļus, sienu. Bez tam dzeramajam ūdenim pievieno vismaz 5 mg C vitamīna dienā. Būrītī pastāvīgi jātur minerālvielu brikete, ko jūrascūciņas grauž pēc vajadzības. Ņemot vērā jūrascūciņu gremošanas īpatnības, labāk ir izmantot zooveikalos nopērkamās specializētās barības. Uz jaunu barības veidu jāpāriet ļoti pakāpeniski, tas pats jāievēro, pavasarī sākot dot svaigu zāli un zaļumus. Graušanai dzīvniekiem piedāvā sausiņus, lapu koku zariņus ar visu mizu.

Grūsnām jūrascūciņām ievērojami paaugstinās glikozes patēriņš, tāpēc barībai jābūt sevišķi sabalansētai. Ziemā vitamīnu avots ir diedzēti graudi.

Veselības uzturēšanai jūrascūciņas ēd savas fekālijas. Mazuļiem, apēdot mātes fekālijas, noformējas sabalansēta zarnu mikroflora.

Vairošanās

Dzimumgatavību jūrascūciņas sasniedz 2-3 mēnešu vecumā, taču pārot tās nav ieteicams ātrāk par pusgadu. Grūsnības periods ir ilgs – apmēram 2 mēneši. Dzemdības noris ātri un pasaulē parādās 2-4 mazuļi. Vārgākais parasti iet bojā. Mazuļi piedzimst pilnīgi attīrījušies – ar atvērtām actiņām, gandrīz pilnīgi patstāvīgi. Lai gan mamma baro tos apmēram mēnesi, jau trešajā līdz sestajā dienā mazie sāk nogaršot barību, ko ēd māmiņa.

Veselība

Jūrascūciņas dzīves ilgums parasti ir 6-8 gadi, taču atsevišķi eksemplāri var nodzīvot ilgāk par 10 gadiem. Jūrascūciņas svars ir no 600 līdz 1000 g, mātītes parasti ir vieglākas. Amerikā izaudzētas cūciņas, kas sver 1,8 kg. Šiem zvēriņiem ir ļoti labi attīstīta oža – tā palīdz bara locekļiem atpazīt svešiniekus. Arī par dzirdi dzīvnieki nevar žēloties – jūrascūciņas spēj sadzirdēt arī ļoti augstas frekvences skaņas.

Īpatnēja ir jūrascūciņu kāju uzbūve – pakaļkājām ir tikai 3 gari, slaidi pirksti, bet mazajām priekšķepiņām – četri. Mājas apstākļos regulāri jāapskata jūrascūciņas kājas. Dabā to nadziņi paši nodilst pret cieto grunti, taču, dzīvojot uz mīkstiem pakaišiem, tas nenotiek. Tad nadziņi ir jāapgriež. Mitrumā un nekoptā būrī dzīvojot, var iekaist maigā pēdu āda. Tāpat jārūpējas par dzīvnieka zobu stāvokli.

Veikalā izvēloties sev nākamo biedru, uzmanība jāpievērš cūciņas izskatam – veselam dzīvniekam ir ne vien lieliska apetīte, bet arī acu skatiens ir možs un skaidrs. Nopietni slimam dzīvniekam ir iekritušas acis. Pērkot jūrascūciņu, jāpārbauda tās zobu stāvoklis – ja priekšzobiem ir pareizs sakodiens, zobi nodilst vienmērīgi.

Dzīvnieki jāsargā no caurvēja, tādēļ būris mājās jānovieto no tiešiem saules stariem un caurvēja pasargātā vietā. Ziemā, kad apkurinātās telpās pazeminās gaisa mitrums un trūkst zaļbarības, jūrascūciņas mēdz slimot ar pneimoniju. Laikus neārstēts, dzīvnieks aiziet bojā.

Retumis cūciņām novērojama apmatojuma izkrišana atsevišķās ķermeņa vietās. Iemesls ir stress, kā arī rupjās barības – siena – trūkums uzturā.

Jebkuras ārstnieciskas procedūras ir jāuztic veterinārārstam. Rūpīgs saimnieks regulāri vedīs savu mīluli uz profilaktiskajām apskatēm un konsultācijām pie speciālista, lai izvairītos no nopietnām slimībām, kas saistītas ar kļūdām kopšanā un barošanā.

Komentāri (0)  |  2012-05-28 03:07  |  Skatīts: 1192x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


dzeloņcūka


<form>
indijas_dzeloncuka.jpg

Vai tā ir tiesa, ka

■ Dzeloņcūku mazuļi dzimst labi attīstīti un klāti ar adatām?
■ Dzeloņcūkas var ar savām adatām smagi savainot pat leopardus un tīģerus?
■ Atradušas kaulus, dzeloņcūkas tos savāc un sakrāj pie savas alas?

...
Komentāri (0)  |  2012-05-28 03:02  |  Skatīts: 788x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties

Lasīt tālāk.


susuri


Interesanti grauzēju kārtas pārstāvji ir susuri. Viņiem ir īss, bet biezs apmatojums, slaids purns un gara, kupli apmatota aste. Šie vidēji lielie grauzēji pārtiek no augļiem, sēklām un kukaiņiem. Viņiem raksturīga ziemas vai vasaras guļa. Visas 4 Latvijā sastopamās sugas iekļautas Latvijas Sarkanajā grāmatā – lielais susuris (Myoxus glis) 1. kategorijā, bet meža susuris (Dryomys nitedula), dārza susuris (Eliomys quercinus) un mazais susuris (Muscardinus avellanarius) – 3. kategorijā. Visas 4 sugas iekļautas arī MK aizsargājamo sugu sarakstā. Meža un mazais susuris ir iekļauts arī EP Sugu un biotopu direktīvas II pielikumā.

Lielais susuris Myoxus glis
https://www.blueplanetbiomes.org/fat_dormouse.htm

Meža susuris Dryomys nitedula
© K.-H. Schwammberger, 1976
https://www.glirarium.org/dormouse/photo/dryomys-nitedula.html

Dārza susuris Eliomys quercinus
© K.-H. Schwammberger, 1976
https://www.glirarium.org/dormouse/photo/eliomys-quercinus.html

Mazais susuris Muscardinus avellanarius
https://www.lastrefuge.co.uk/images/html/mice/image_data/mice02.jpg

Lielākais no susuriem ir dižsusuris. Pagājušā gadsimta sākumā Latvijā bija zināmas 10 atradnes, galvenokārt Vidzemē. 70. gados noskaidrota stabila atradne Daugavas ielejā Skrīveru apkaimē, kur vienuviet tika novēroti vairāki pāri. Dažas atradnes zināmas Gaujas ielejā pie Siguldas. Šī suga sastopama gandrīz tikai upju senlejās vecos lapu kokos, retāk egļu–platlapju mežos, kur aug ozoli, liepas, skābarži un lazdas. Dažkārt mīt arī vecos parkos un dārzos. Dižsusuris aktīvs ir naktī un krēslas stundās. Mazais susuris arī dzīvo lapkoku, retāk jauktos mežos, it īpaši ozolu audzēs, kur ir bagātīgs pamežs, kurā aug lazdas, ievas un kļavas.

Komentāri (0)  |  2012-05-28 02:59  |  Skatīts: 1800x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


mājas pele


House Mouse
Mus musculus

Izskats un raksturojums

...
Komentāri (0)  |  2012-05-28 02:56  |  Skatīts: 1120x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties

Lasīt tālāk.


lauku strupaste


Lauku Strupaste

Lauku strupaste
Microtus arvalis

Izskats

...
Komentāri (0)  |  2012-05-28 02:55  |  Skatīts: 1269x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties

Lasīt tālāk.


melnā žurka


Melnā žurka
Rattus rattus

Izskats un raksturojums

...
Komentāri (0)  |  2012-05-28 02:54  |  Skatīts: 1006x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties

Lasīt tālāk.


pelēkā žurka



Izskats, raksturojums

  • Pieaudzis grauzējs: viena no lielākajām kaitēkļu sugām;
...
Komentāri (0)  |  2012-05-28 02:52  |  Skatīts: 1047x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties

Lasīt tālāk.


bizamžurka



  • latviski: ondatra, (bizamžurka)
  • angliski: muskrat
  • vāciski: Bisamratte
  • zviedru: bisam
  • igauņu: ondatra
  • lietuviešu: ondatra
  • krievu: ондатра

Apraksts

Ķermeņa garums 26-35 cm; astes garums: 15-25 cm;

Masa: 600-1500 g. [t] lielāks par [m].

Apdzīvo seklas, stipri aizaugušas saldūdens tilpes un to piekrastes. Dzīvo ģimenēs. Pieaugušie - nometnieki, jaunie pavasaros (palu laikā) pārvietojas uz jaunām dzīves vietām. Aktīva galvenokārt vakaros un naktīs. No ūdensaugiem būvē ģimenes mājiņas vai rok alas krastos. Labi peld un nirst. Pēdminis, priekškājām labi attīstīta satveršanas spēja. Pakaļkājas nedaudz garākas par priekškājām. Pirksti - gari; nagi - samērā gari, strupi. Uz priekškāju pēdām ir reti matiņi. Priekškāju trešais pirksts garāks par pārējiem, bet pirmais - rudimentārs. Pakaļkāju pēdas kailas, daudz garākas un platākas par priekškāju pēdām (7-9 cm garas), to pirkstus saista nepilnas peldplēves, pēdu un pirkstu malās (sānos) atrodas rindās sakārtoti cieti matiņi. Pakaļkāju ceturtais pirksts garāks par pārējiem. Pēdu nospiedumos labi saskatāmi garo pirkstu un nagu iespiedumi. Priekškāju pirksti izvērsti platāk nekā pakaļkāju pirksti; priekškāju pirmais (iekšējais) pirksts nospiedumu neatstāj. Pakaļkāju pirmais pirksts atbalstoties novietojas nelielā leņķī pret pārējiem pirkstiem. Ļoti reti pakaļkāju pēdas nospiedumā var saskatīt nelielo peldplēvju atstātās zīmes. Nereti redzama arī astes ievilkta svītra. Pa sauszemi pārvietojas samērā neveikli - īsiem lēcieniem vai gāzelīgiem soļiem. Priekškāju un pakaļkāju pēdu nospiedumu savstarpējā izkārtojumā nekādu likumsakarību nav - tie var atrasties viens otram blakus, priekšā (aizmugurē), kā arī pilnīgi vai daļēji pārklāties. Irdenā, dziļā sniegā iegrimst - dzen dziļu vagu.

Mēslus atstāj gan ūdenī, gan uz krasta barošanās vietās. Tie ir izstieptas ovālas formas, ¼ - 0,5 cm, 1,5-2 cm gari. Krāsa - tumši brūna, zaļgana vai gandrīz melna.

Komentāri (0)  |  2012-05-28 02:45  |  Skatīts: 1048x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties