enexxyy.1s.lv

 

vāveres


Izskats un īpašības

Alpu murkšķis (Marmota marmota)

Vāveres kopumā ir maza auguma dzīvnieki. Vismazākās ir Āfrikas pigmejvāveres (Myosciurus pumilio), kas ir 7 - 10 cm garas un sver tikai 10 g, vislielākās vāveres ir Alpu murkšķi (Marmota marmota), kuru ķermeņa garums ir 53 - 73 cm, svars 5 - 8 kg. Vāverēm parasti ir slaidi ķermeņi, kuplas astes un lielas acis. To apspalvojums ir mīksts un zīdains, dažām sugām biezāks, citām plānāks. Apspalvojuma krāsa ir ļoti dažāda.

Vāveru pakaļkājas ir garākas par priekškājām, un katrai pēdai ir četri vai pieci pirksti. Priekškāju ķepām ir īkšķi, lai gan ir sugas, kurām tie ir vāji attīstīti.

Vāveres dzīvo ļoti dažādās biomās. Tās ir sastopamas gan tropu lietusmežos, gan pustuksnešos, vāveres vienīgi izvairās no aukstajiem polārajiem apgabaliem un tuksnešiem. Lai gan vāveres pamatā ir veģetārietes. Tās parasti ēd dažādas sēklas un riekstus, tomēr ir sugas, kas mēdz ēst arī sēnes, kukaiņus un pat mazus mugurkaulniekus, kā putnēnus, čūskas, olas. Tropu vāveres barojas tikai no kukaiņiem. Zemes vāveres ēd dažādas augu lapas un augus[2]. Vāveru zobi ir tipiski grauzēju zobi; lieli priekšzobi, kas aug visu mūžu, un dzerokļi iebīdīti dziļāk mutē, veidojot starp priekšzobiem un dzerokļiem brīvu telpu.

 

Most squirrels eat primarily plant materials. Tree squirrels and flying squirrels often eat nuts and seeds, and will occasionally also feed on fungi, eggs, insects, young birds, and small snakes. Ground squirrels also eat seeds, fruits, and nuts, but often have diets made up of large amounts of grasses and leafy materials.

Vāverēm ir ļoti laba redze. Šī īpašība ir ļoti svarīga koku vāveru sugām. Vāverēm ir arī ļoti labi attīstīta taustes sajūta, ko nodrošina purna ūsas un matiņi uz ķepām.

Vāveres pārojas vienu vai divas reizes gadā. Grūsnības periods ilgst apmēram 3 - 6 nedēļas, atkarībā no sugas. Mazuļi piedzimst kaili, bez zobiem, akli un nevarīgi. Gandrīz visām vāveru sugām par mazuļiem rūpējas tikai māte. Māte tos zīda ar pienu 6 - 10 nedēļas. Gada vecumā jaunās vāveres sasniedz dzimumbriedumu. Uz zemes dzīvojošās vāveres parasti ir sociālas un veido saimes, kas dzīvo kolonijās. Koku vāveres ir vientuļnieces.

Komentāri (0)  |  2012-05-27 20:55  |  Skatīts: 3204x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-27 20:48  |  Skatīts: 701x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


murkšķis


Murkšķis (Marmota bobak)
Pieaudzis Murkšķis (kr.val. - сурок) ir 60 cm (+15 cm aste) garš, 10,3 kg smags. Dzīves ilgums 15 gadi. Ļoti jauka rakstura un komunikabls, jau no mazotnes jāradina pie cilvēka! Dzīvojot kopā ar cilvēku, murkšķis cilvēka dzīvokli uzskata par alu (savu teritoriju), tāpēc pret svešiem cilvēkiem (ne ģimenes locekļiem) var izturēties agresīvi. Brīvā dabā murkšķi dzīvo alās! Pirmās dienas pēc murkšķa nogādes mājās (jaunajos apstākļos) tie var būt agresīvi pret cilvēkiem un var trakot pa būri. Tāpēc murkšķa jauno mitekli labāk novietot klusā vietā un tā tuvumā uzvesties klusi un bez straujām kustībām.

Turēšana- tur būrī ar metāla stiepļu restojumu (plastmasa būri var sagrauzt), iesaka Trixie voljērus suņiem. Minimālie būra izmēri (vienam dzīvniekam) 78 (109) x 54 (73) x 62 (83) cm.

Var laist pastaigā pa dzīvokli. Bet noteikti jāpieskata, jo patīk grauzt koka mēbeles.

Būri pakaisa ar koka granulām. Barības un ūdens trauks no metāla. Var vienā būra stūrī ievietot tualeti (var pieradināt iet kārtoties tikai tur). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana- Murkšķis jābaro 2 reizes dienā no rīta no pl. 8 – 9 un vakarā no pl. 17 – 19. Kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (kas paredzēta grauzējie - granulētā) un sienu (vasarā - zaļu zāli).

Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes (nomazgātus) augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, gurķi, burkāni, salāti, utt.), *)zaļbarību (pienenes, lucernu), *)dažādus riekstus, *)žāvētus augļus, *)koku zarus (ābeles, bērza, papeles, apseses), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami – minerālu akmeņi). Zaļumus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar kāpostiem!!!!!

Dzirdināšana- brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens (neierobežotā daudzumā).
Dzīves cikls- aktīvais periods murkšķiem ir pavasara un vasaras mēnešos, rudenī un ziemā tas ir neaktīvs, jo guļ ziemas guļā! Aktīvajā periodā murkšķis daudz ēd un uzkrāj taukus ziemai. Tāpēc svarīgi, lai zaļā barības un granulētā barība būtu pietiekamā daudzumā. Ziemas guļai veido speciālas mājiņas. Iekšpusē ir metāla restojums, bet no ārpuses koka plāksnes. 2/3 no mājiņas aizpilda ar sienu. Mājiņas galvenā atvere ir no augšas, bet sānos atstāj nelielas durtiņas. Ziemošanas mājiņas izmēri vienam murkšķim 60 x 60 x 60 cm.

Ziemas guļā murkšķis iet septembra beigās – oktobra sākumā, kad ārā vidējā temperatūra ir + 3 C. Svarīgi ir ziemošanas laikā ievērot temperatūras režīmu – 0 līdz mīnuss 3 – 4 C. Aptuveni 4 nedēļas pirms ziemas guļas murkšķis paliek gurdens un ļoti maz ēd! Aptuveni 2 nedēļas pirms ziemas guļas murkšķis neēd vispār, pilnībā ir nomainīta spalva un tas paliek pavisam mazkustīgs. Ieliekot murkšķi ziemošanas mājiņā, pirmo nedēļu, tas jāizlaiž no tās vienu reizi dienā, lai tas nokārto savas dabīgās vajadzības! Pavasarī dzimis murkšķis pirms ziemošanas sasniedz 4 -4,5 kg, bet gadu vecs vai 2 gadus vecs – 8 – 9 kg, ja svars ir mazāks, tad murkšķim var nepietikt tauku ziemas guļai, tāpēc mājiņā ieber barību, ja nebojājas (granulēto). Ziemas guļa murkšķiem ir ļoti nepieciešama fizioloģiskai organisma atjaunošanai. Marta sākumā murkšķi mostas no ziemas guļas.

Vairošana- tēviņu no mātītes var atšķirt apskatot ģenetālijas vai attālumu no ānusa līdz dzimumatverei. Tēviņa dzimumorgāni atrodas tālāk no ānusa, nekā mātītei. Pārot murkšķus var no 3 – 4 gadu vecuma un līdz 8 gadu vecumam.

tēviņš


mātīte

Pārojas murkšķi marta beigās. Grūsnība ilgst 30 - 35 dienas, piedzimst 1 - 10 mazuļi. Mazuļi ir akli un kaili, 3 nedēļas pēc piedzimšanas atveras acis. Dzemdības biežāk norit naktī un cilvēka iejaukšanās nav nepieciešama. Tēviņu laktācijas laikā labāk turēt atsevišķi.

Veselība- regulāri jāpārbauda zobu stāvokli. Jāapgriež nagi. Svarīgi ir pietiekamā daudzumā minerālbarības (minerālu akmeņi un šķidrie minerāli no Sera).

Var vest pastaigās (izmanto krūšu siksnas), bet pie jebkuriem jauniem apstākļiem jāpieradina pakāpeniski!

Pircējam svarīgi ir apzināties vai šādam grauzējam varēs nodrošināt nepieciešamos apstākļus, ēdināšanu un turēšanu! Murkšķi dzīvoklī ieved savu kārtību, visu sakārto pēc sava prāta, tāpēc svarīgi, tos ir neatstāt bez uzraudzības.
Komentāri (0)  |  2012-05-27 20:04  |  Skatīts: 796x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


burunduki


Burunduks jeb zemes vāvere (Tamias Illiger) mazais_burunduks.jpg

Pieaudzis burunduks ir 14 -15 cm garš. Burunduks dienā ir aktīvs, bet naktī guļ. Ziemā tas samazina savu aktivitāti un vairāk guļ, retumis izlien no mājiņas lai izkustētos un paēstu. Dzīves ilgums vidēji 7 gadi. Grūsnība - 30 dienas, piedzimst 2 - 10 mazuļi (tie ir akli un kaili). Regulāri jāpārbauda zobu stāvokli. Burunduki ļoti slikti pacieš karstumu un tiešus saules starus, jau pie + 25 OC var rasties veselības traucējumu.

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu. Minimālie būra izmēri (vienam dzīvniekam) 80 x 50 x 50 cm. Būri aprīko ar mājiņu, kāpnēm, tuneļiem, plauktiņiem. Vienā būra stūrī ierīko tualeti. Kad burunduks pieradināts var laist pastaigā pa dzīvokli, vasarā var turēt ārā voljērā (ēnainā vietā). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā jo caurvēja un tiešiem saules stariem. Burunduki ir tīrīgi dzīvnieki, tāpēc vispārējo būra dezinfekciju var veikt reizi mēnesī.

Ēdināšana: Kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību, kas paredzēta grauzējiem vai mājas seskiem. Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes (nomazgātus) augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, gurķi, tomāti, burkāni, salāti, utt.) *)zaļbarību (lucernu, pienenes), sienu, ziemā - diedzētus graudus, *)dažādus riekstus, *)žāvētus augļus (vīģes, rozīnes utt), *) koku zarus (ābeles, bērza, papeles, apses, vīnogu dzinumi), *)kukaiņus, sienāžus, miltu tārpus, mazu gliemežus, *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi + krīts). Zaļumus izēdina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par dzīvnieka saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta

 

 

 

Burunduks mājas apstākļos

No visiem savvaļas grauzējiem tieši burunduks ir vispiemērotākais turēšanai mājās. Krāšņs kažociņš, pūkaina aste, graciozitāte un možums, kā arī daudzas burunduka izdarības atgādina vāveri. Tomēr burunduks ir mazāka auguma, tādēļ tam pietiek ar mazāku dzīves telpu. Pārsvarā šie zvēriņi ir ļoti viegli pieradināmi. Savā būtībā burunduki ir ļoti tīrīgi, tāpēc būrīti nav nepieciešams tīrīt īpaši bieži - tam nebūs specifiskā „peļu smaka".

Naktī zvēriņš guļ, bet dienā ir aktīvs - tas ir ļoti ērti burunduka dzīves novērošanai un kontaktiem ar mazo radībiņu. Vairums burunduku ātri pierod pie cilvēkiem un labprāt ņem barību no rokām. Burunduku dabiskā krājumu veidošanas tieksme liek viņiem „diedelēt piedevas" pat tad, kad vēderiņš ir pilns. Šī īpašība ļoti atvieglo zvēriņa pieradināšanas procesu. Pēc pirmajām divām - trijām būrītī pavadītajām nedēļām, var izlaist burunduku pastaigā pa istabu. Ja zvērēnu regulāri baro no rokas, ievērojot klusumu un neveicot straujas kustības, tad drīz vien burunduks kļūst pavisam draudzīgs, drošs un nebēg slēpties no saimniekiem.

Pieradināts istabas burunduks ir viens no patīkamākajiem mājdzīvniekiem - ļoti aktīvs un kustīgs. Viņš izpētīs katru telpas stūrīti, izložņās visu no augšas līdz lejai, bet nenogāzīs pat trauslākos un vieglākos priekšmetus. Burunduks izvēlas sev vairākas noliktavas un slēpņus, ko piepilda ar kārumiem, ko izdiedelējis no saimniekiem. Tāpat kā savvaļā, arī dzīvojot dzīvoklī burunduks ir nepārtraukti aizņemts ar krājumu gatavošanu ziemai - visu laiku „čiepj". Savus guvumus viņš pārnēsā apbrīnojami ietilpīgajos vaigu maisos, kas nemaz nav pamanāmi, kad ir tukši, bet toties pamatīgi apjomīgos, kad burunduks tur ievieto vairākus veselus lazdu riekstus vai līdz pat trīsdesmit ciedru riekstiem. Nereti istabas burunduks izvēlas savām krātuvēm gluži nepiemērotas vietas. Zināmi gadījumi, kad agrās rīta stundās ne reizi vien ar riekstiem un saulespuķu sēkliņām piebāzti zābaki. Reizēs, kad zvēriņš ir ticis pie kāda slēpjama kāruma, bet nav nekādu iespēju tikt pie drošas slēptuves, viņš mēģina slēpt pirmajā vietā, kas šķiet daudz maz piemērota - zem mīkstajā krēslā sēdoša cilvēka paslēpt saulespuķu sēkliņas, zem dekoratīvā spilvena - riekstus. Reiz kāds burunduks četrpadsmit reizes „nočiepa" no galda un slēpa gultā zem spilvena vienu un to pašu cepumu, ko saimnieks visu laiku nolika atpakaļ. Kad zvēriņš attapās, ka tiek izjokots, viņš apvainojies devās prom.

Taigā burunduki savās pazemes krātuvēs savāc līdz pat astoņiem kilogramiem kvalitatīvu ciedru riekstu. Šos krājumus mēdz lietot arī citi zvēri - vāveres, sabuļi un pat taigas „priekšnieks" lācis.

Instinktīvā tieksme noslēpt savus krājumus no ciltsbrāļiem ir atstājusi ietekmi arī uz burunduku savstarpējām attiecībām. No pavasara līdz augustam burunduku pārīti un pat visu metienu var turēt kopā pietiekami plašā būrī. Bet uz rudens pusi, septembrī, burunduki kļūst nejauki un kašķīgi, nespēj vairs sadzīvot cits ar citu un var pat nogalināt viens otru.

Burunduku kopšana nepavisam nav sarežģīta - tā aprobežojas ar būra uzturēšanu tīrībā. Būrī pakaišiem vislabāk izmantot skaidas. Vienmēr burī jābūt svaigam ūdenim, ērti ir lietot putnu dzirdināšanai paredzētās tvertnes.

Pamatbarība šiem kopšanā vienkāršajiem sēklēdājiem ir maize, dažādi graudi un putraimi. Burundukiem īpaši garšo saulespuķu sēklas, dažādi rieksti, ābolu sēkliņas un arī daļēji nogatavojusies labība. No dzīvnieku izcelsmes barības, zvēriņiem var dot biezpienu, pienu, miltu tārpiņus, sienāzīšus un citus kukaiņus. Nelielos daudzumos viņi ēd arī zaļumus, augļus un burkānus, mēdz pagrauzt jaunos koku dzinumus un pumpurus.

Dabā burunduki dodas ziemas guļā rudenī un guļ līdz marta beigām. Mājas apstākļos zvēriņi ziemā kļūst mazkustīgi, reizēm pat nedēļām ilgi nerādās ārā no sava midzenīša, bet tomēr periodiski mostas, lai paēstu un paskraidītu.

Ja gribat saviem burundukiem pēcnācējus, tad labāk ziemas sezonā nodrošināt viņiem apstākļus, kas līdzinās dabiskajiem - pazeminātu temperatūru (tuvu nullei) un mieru , lai viņu miegs būtu pilnvērtīgs. Pāra būris jānodala divās daļās, eju starp abām daāļām atver tikai pavasarī, kad mātīte ar raksturīgām guldzoši - svilpjošām skaņām paziņo par saviem „precību" nolūkiem. Grūtniecība ilgst apmēram 30 dienas, piedzimst līdz 12 mazuļiem. Ar bērnu audzināšanu nodarbojas tikai māte, tāpēc tēviņu pēc pārošanās labāk nošķirt atsevišķi. Pusotra mēneša vecumā mazuļi kļūst pilnīgi patstāvīgi.

Turēt burundukus bez būra, vienkārši istabā, neiesaka, jo liels ir risks, ka nāksies zvēriņu zaudēt nejaušības pēc - izmuks pa atvērtām durvīm, logu, iesprūdīs kādā šķirbā vai pakļūs zem krēsla kājas. Bīstamas situācijas un blēņas būs ļoti daudz, ja brīvi turēsiet burunduku - sagrauztas grāmatas un drēbas, kefīra krūzē peldošs burunduks un tādā garā... Reiz kāds brīvi turēts burunduks ierīkoja savu mitekli skapja plauktā un eju uz turieni izgrauza caur plauktā salikto gultasveļu. Tāpēc vislabāk ir turēt burunduku būrī.

Burunduka būrim jābūt no metāla, tāpat kā priekš citiem grauzējiem. Koka detaļas ātri vien tiks sagrauztas. Ieteicams ierīkot srejriteni, tādu kā vāverēm, bet divkārt mazāku. Pa būra iekšmalā ierīkotu plauktiņu burunduki labprāt skraida, novērojot apkārtni un lūkojoties uz visiem „no augšas". Būrī parasti ievieto namiņu - ligzdiņu, kur zvērēns slēpj savus krājumus un arī guļ. Laiku pa laikam vjag namiņu iztīrīt no vecajiem krājumiem un dezinficēt ar vārošu ūdeni.

Ja nepieciešams ņemt burunduku rokās, to dara maigi piespiežot viņu ar plaukstu un vienlaikus paliekot īkšķi zem zvēriņa zoda, lai izvairītos no kodiena. Aiz astes ķert nedrīkst, jo astes ādiņa ir ļoti maiga un viegli to noraut. Pēc tam nākas kailo astes daļu amputēt.

Tāpēc nevajag ar varu ķert zvēriņu, ko var viegli pieradināt nākt klāt pie rokas, ievilināt būrītī ar kāruma palīdzību vai arī pārnēsāt aizvērtā namiņā.

Burunduka kodumi nav dziļi un nav tik sāpīgi kā vāveres kodumi.

Izdevīgā gadījumā burunduki uzbrūk maziem putniņiem, tāpēc telpā, kur viņi pastaigājas, putnu būriem jāatrodas drošā augstumā.

Burunduka dzīves ilgums ir aptuveni pieci gadi.

Komentāri (0)  |  2012-05-27 19:59  |  Skatīts: 902x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


truši


Truši

picture_066.jpgPieaudzis pundurtrusis ir 1,5 - 3 kg smags. Dzīves ilgums 6 - 8 gadi. Grūsnība - 28 -36 dienas, piedzimst 2 - 4 mazuļi (akli un kaili). Angoras pundurtrusim regulāri jāķemmē apmatojums. Regulāri jāpārbauda zobu stāvoklis un nagu garums ( ja nagi atauguši tie jāpagriež).

Turēšana: tur būrī ar metāla stiepļu restojumu vai plastikāta būrī. Minimālie būra izmēri (vienam dzīvniekam) 50 x 50 x 50 cm. Būri aprīko ar mājiņu. Var laist pastaigā pa dzīvokli. Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā jo caurvēja un tiešiem saules stariem. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana: Kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību un sienu. Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes (nomazgātus) augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, gurķi, burkāni, salāti, utt.) *)zaļbarību ( āboliņš un pienenes), ziemā - diedzētus graudus, *)augļu koku zarus, *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami - minerālu akmeņi + sāls). Pie zaļbarības pieradina pakāpeniski.

Dzirdināšana: brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens.

Ja rodas aizdomas par dzīvnieka saslimšanu nekavējoties doties pie veterinārārsta


 

 

Viss par trušiem:

picture_067.jpgTrusis par mājdzīvnieku kļuva samērā nesen. Tā dzimetene ir Eiropas dienvidaustrumi. Sākotnēji truši apdzīvoja Spāniju, no kurienes Romas karavīri tos ieveda Itālijā. Garšīgās gaļas dēļ tie tika audzēti un pamazām izplatījās visā pasaulē. Viduslaikos klosteros jau bija pazīstamas vairākas trušu šķirnes. Pēc Otrā pasaules kara turšiem bija liela nozīme kā gaļas dzīvniekiem, taču mūsdienās trušu audzēšana pārvērtusies vairāk par vaļasprieku. Kā mājas mīluļi bieži vientiek turēti pundurtruši.

Visas pazīstamās trušu šķirnes cēlušās no savvaļas truša (Oryctolagus cuniculus). Savvaļas truši, atšķirībā no vientuļniekiem zaķiem, dzīvo kolonijās alās, un to mazuļi piedzimst akli un kaili. Grūsnības ilgums trusenei ir 28-36 dienas. Mazā trusēna lielums piedzimstot ir atkarīgs no vecāku šķirnes un svara. Dzimumgatavību pundurtruši sasniedz 6-8 mēnešu vecumā. Vairoties tie spēj augu gadu – tas izskaidro trušu masveida savairošanos, kas dažos reģionos sasniedz katastrofiskus apmērus. Dzīves ilgums – no 5-7 gadiem.

Pastāv vairāk par simts dažādām mājas trušu šķirnēm un krāsu variācijām. Pundurtruši pirmo reizi parādījās Vācijā kā mutācijas parasto trušu metienos. Atšķirībā no parastajiem trušiem, pundurtruši ir ļoti mazi eugumā. Parasto trušu svars parasti ir 5-8 kg, bet pundurtruši nepārsniedz 1-1,5 kg. Pundurtrušiem ir apaļāki purniņi un ievērojami īsākas ausis nekā lielajiem brāļiem.

Pundurtrušiem ir diezgan daudz šķirņu – gandrīz katrai lielo trušu šķirnei ir savs miniatūrais variants – sastopami ir gan pundurauntruši ar nokareām ausīm, gan Angoras pundurtruši ar garu vilnu, gan īpatnējā īsspalvainā kažoka īpašnieku pundurreksi. Japānas pundurtrusis izceļas ar interesantu kažoka krāsojumu. Pundurtrušu apmatojuma krāsojumu variantu ir vairāk par 60.

Turēšana

Neatkarīgi no trusēnu šķirnes to aprūpe neatšķiras. Īsspalvaino trušu apmatojuma kopšanai lielas raizes nesagādā – pietiek ar regulāru izsukāšanu. Vairāk rūpju prasīs garspalvaino Angoras trušu kažoka kopšana. Ķemmējot dzīvnieku, īpaši, ja apmatojums ir savēlies, jāatceras, ka trušiem ir ļoti plāna un maiga āda, ko viegli var savainot. Mazgāt trušus nav nepieciešams.

Truša turēšanai mājās nepieciešams būris, kurā tam būtu iespējas izkustēties. Pundurtrusim nepieciešams vismaz 40 x 30 x 30 cm liels būris. Bez metāla režģu būriem nopērkami arī plastikāta būrīši, kuri ir nosegti no visām pusēm, tikai augšdaļa atstāta restota. Šādi būri ir piemēroti dzīvnieka turēšanai, jo netiek izmētāti pakaiši un trusis necieš no caurvēja. Tā kā truši ir alu dzīvnieki, tiem ir nepieciešama paslēptuve. Vispiemērotākā mājvieta ir būris ar tajā ievietotu mājiņu, kurā trusis var noslēpties un justies pasargāts. Pakaišiem būrī izmanto sienu, salmus vai skaidas. Smalkas zāģu skaidas nav piemērotas, jo, iekļūstot acīs vai degunā, var radīt iekaisumu. Brīvi dzīvojoši truši mājās var nodarīt ievērojamus postījumus, noplēšot tapetes, apgraužot mēbeles, elektrības un telefona vadus, kas bieži vien ir nelaimes gadījumu cēlonis. Truši ir tīrīgi dzīvnieki, brīvi mājās dzīvojošu trusi var iemācīt lietot kaķu tualeti ar piemērotiem pakaišiem.

Truši ir ziņkārīgi un aktīvi dzīvnieki, tos var viegli pieradināt, ja regulāri un pacietīgi ar tiem nodarbojas. Dzīvnieks atsaucas uz savu vārdu un pacietīgs saimnieks var iemācīt pundurtrusim vienkāršus trikus.

Vasarā, ja jūs dzīvojat vasarnīcā, trusi var turēt arī ārā, vienīgi nevajadzētu aizmirst, ka arī šeit tam nepieciešams patvērums no saules un lietus. Būrim vai nožogojumam arī no augšpuses jābūt pārklātam ar sietu, lai trusi neapdraudētu plēsēji. Režģu būri var laiku pa laikam pārvietot pa zālāju, lai dzīvniekam netrūktu svaigas zāles.

Truši ir ļoti jutīgi un maigi dzīvnieki, kas bieži vien cieš no stresa. Ar dzīvnieku jāapietas uzmanīgi un maigi. Paceļot to var ņemt aiz skausta, ar otru roku pieturot zem pakaļkājām. Jāievēro piesardzība, jo pretojoties trusis var lauzt mugurkaulu. Nekādā gadījumā trusi nevar celt aiz ausīm.

Barošana

Mājās trusim par pamatbarību var izmantot zooveikalos nopērkamās barības, kur granulētie, bieži vien ar dažādām piedevām papildinātie maisījumi satur nepieciešamās uzturvielas. Bez tam trusim vienmēr jābūt pieejamam pietiekamā daudzumā svaigam ūdenim un sienam. Truši labprāt ēd svaigus dārzeņus un augļus. Pavasarī, kad parādās jaunā zāle, tā truša barībai jāpievieno ļoti pakāpeniski, pretējā gadījumā var rasties gremošanas traucējumi. Dodot svaigus zaļumus, jāuzmana, lai barībā negadītos indīgi augi.

Trušiem patīk grauzt svaigus lapu koku zarus, ziemā arī egles zariņus. Jālūko, lai truša barībā netrūktu minerālvielu un vitamīnu. Bieži ziemā un pavasarī, īpaši mazajiem trusēniem, trukst kalcija.

Kombinēto barību trusim pasniedz traukā, kuru tas nevar sagrauzt vai apgāzt. Ūdenim piemērotākas ir pudeles veida mehāniskās dzirdinātavas, kuras dzīvnieks ļoti ātri iemācās lietot.

Veselība

Truši ir jutīgi dzīvnieki un cieš no caurvēja un krasām temperatūras mainām. Sevišķi mazi trusēni ir jāsargā no saaukstēšanās, jo mazuļus bieži vien ir ļoti grūti ārstēt

Trušiem, īpaši garspalvainajiem, kuņģī mēdz sakrāties apmatojuma kamoli, kas veidojas no norītās vilnas. Pastiprināta vilnas izkrišana, nepietiekama ēdināšana, rupjas barības trūkums ēdienkartē veicina vilnas norīšanu. Sakrājušies apmatojuma kamoli var izraisīt gremošanas trakta nosprostošanos. Jāseko, lai truša barībā netrūktu šķiedrvielu, kas stimulē zarnu darbību un palīdz izvadīt norīto apmatojumu dabiskā ceļā.

Barības nomaiņa vai jaunu barības sastāvdaļu ieviešana jāveic pakāpeniski, lai izvairītos no gremošanas traucējumiem. Dārzeņiem, augļiem un zaļumiem, kas tiek pasniegti trusim, ir jābūt pilnīgi svaigiem un tīri nomazgātiem.

trusis1_m.jpg Regulāri jāpārbauda un jāregulē truša zobu un nagu stāvoklis. Grauzējiem priekšējie zobi aug visu mūžu, un, ja dzīvniekam ir liegta iespēja grauzt koka zariņus un citu cietu barību, tie izaug tik gari, ka trusis vairs nespēj ēst. Tas pats sakāms arī par nagiem. Ja trusis dzīvo uz mīkstas pamatnes, nagi izaug pārāk gari un apgrūtina dzīvniekam pārvietošanos.

Lai izvairītos no dažādām problēmām, kas saistītas ar mīluļa veselību, vislabāk ir kopā ar to regulāri apmeklēt veterinārārstu, kas palīdzēs objektīvi novērtēt dzīvnieka stāvokli un atbildēs uz jūsu jautājumiem.

Pundurtrusi obligāti jāvakcinē pret divām slimībām: miksomatozi un hemorāģisko vīrususlimību.

Miksomatoze ir lipīga trušu slimība. Citi dzīvnieki, izņemot trušus un zaķus, ar šo slimību neslimo. Slimības sākumā novēro acu asarošanu, uz ausīm, purna daļā, ap acīm veidojas tūska un iekaist deguna dobums. Slimībai progresējot, veidojas plaušu iekaisums, kas pēc 5-7 dienām beidzas ar nāvi.

Hemorāģiskā vīrusu slimība ir lipīga un bīstama, tā noris ļoti strauji. Parasti ar to saslimst truši, kas vecāki par 2-3 mēnešiem. Ārēji gluži veseli pieauguši truši pēkšņi nokrīt un pēc nelielas krampju lēkmes nomirst. Ārstēšanas līdzekļu nav, tāpēc, lai trušus no tās pasargātu, tie jāvakcinē.

Vēl būtu piemināmas trušu iesnas jeb rinīts, kā arī pastereloze. To var izraisīt caurvējš, samirkšana, dūmi, putekļi. Pazīmes: trusis šķauda, viņam ir mitrs deguns, reizēm no tā ir duļķaini izdalījumi. Lai pasargātu, lieto vakcīnu.

Komentāri (0)  |  2012-05-27 19:54  |  Skatīts: 866x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


zvīņnesis


Izskats un īpašības

Ejot pa zemi, zvīņnesis priekšķepas savelk dūrēs, lai pasargātu ļoti garos nagus, attēlā Indijas zvīņnesis (Manis crassicaudata)

Zvīņnešu lielums ir dažāds, atkarībā, kurai sugai tas pieder. Mātītes parasti ir mazākas nekā tēviņi. Lielākais dzimtas zvīņnesis ir milzu zvīņnesis (Manis gigantea). Liela tēviņa ķermeņa garums bez astes ir 90 cm, aste - 80 cm, svars - 33 kg.[3] Mazākais dzimtā ir garastes zvīņnesis (Manis tetradactyla). Tā ķermeņa garums bez astes ir 30-35 cm, aste - 50 cm, svars - 1,2 kg.[3]

Zvīņnešu ādu sedz lielas, cietas keratīna zvīņas. Piedzimstot zvīņas ir mīkstas, bet nocietē dzīvniekam pieaugot. Zvīņnesi izskata dēļ bieži salīdzina ar čiekuru vai artišoku. Briesmu gadījumā tas spēj saripināties kamolā līdzīgi kā ezis. Samērā asās zvīņas saceļas augšup, aizsargājot zvīņneša ķermeni. Saveļoties kamolā, galvu tas pabāž zem astes. Priekškāju nagi ir ļoti gari un nav piemēroti staigāšanai pa zemi. Tādēļ ejot, ķepas tiek savilktas dūrēs, lai aizsargātu nagus. Nagus zvīņnesis izmanto, lai rakstu termītu un skudru pūžņus, kā arī, lai uzrāptos kokā. Kājas ir īsas un spēcīgas. Aizsardzībai līdzīgi kā skunksi no dziedzeriem zem astes zvīņneši spēj izšļākt smirdīgu sekrētu.

Zvīņnešu mēle ir ļoti gara, atgādinot ārēji aukliņu. Tā nav piestiprināta pie mēles kaula, un tā iestiepjas dziļi rīklē un vēdera dobumā. Šāda mēle ir arī skudrulāčiem un nektārsikspārnim (Anoura fistulata).[4] Mēle atrodas starp krūšu kaulu un elpvadu. Lielākajiem zvīņnešiem mēle var sasniegt 40 cm garumu, bet tās diametrs ir tikai 0,5 cm.[5]

Uzvedība un barība

Lielākā daļa sugu ir aktīvas nakts laikā. Pa dienu zvīņneši parasti guļ, saripinājušies kamolā.[5] Kokos dzīvojošie zvīņneši apmetas kādā koku dobumā, bet uz zemes dzīvojošie izrok sev dziļas alas, kas var būt 3,5 metrus garas.[5] Zvīņneši ir arī ļoti labi peldētāji.

Zvīņnešiem nav zobu un spēja košļāt. Tie ar saviem asajiem priekšķepu nagiem uzrok termītu vai skudru pūžņus un kukaiņu ejās iebāž savu garo mēli. Zvīņnesim ir īpaši dziedzeri, kas izdala lipīgas siekalas, ar tām nosedzot mēles virsmu. Termīti un skudras pielīp pie mēles un nevar aizbēgt. Dažas sugas, piemēram, mazais koku zvīņnesis (Manis tricuspis) spēj karāties savā astē koka zarā, kamēr ar nagiem atskrāpē koka mizā paslēpušos kukaiņus.

Vairošanās

Grūsnība ilgst 120-150 dienas. Āfrikas zvīņnešiem parasti piedzimst 1 mazulis, bet Āzijas zvīņnešiem var piedzimt 1-3 mazuļi.[5] Piedzimstot mazulis sver 80-450 g, un tā zvīņas ir mīkstas. Mazuļi parasti pieķeras pie mātes astes, bet zem zemes dzīvojošajiem zvīņnešiem mazuļi paliek alā pirmās 2-4 nedēļas. Māte mazos zīda ar pienu pirmos 3 mēnešus. Dzimumbriedumu jaunie zvīņneši sasniedz 2 gadu vecumā.[6]

Komentāri (0)  |  2012-05-27 19:43  |  Skatīts: 3586x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


bruņneši


Izskats un īpašības

Milzu bruņnesis (Priodontes maximus) ir lielākais bruņnešu dzimtas bruņnesis
Sārtais bruņnesis (Chlamyphorus truncatus) ir mazākais dzimtas bruņnesis

Bruņnešu vidējais ķermeņa garums ir apmēram 75 cm, ieskaitot asti. Lielākais kārtas bruņnesis ir milzu bruņnesis (Priodontes maximus), kura ķermeņa garums sasniedz 150 cm, svars 40 kg.[3] Bet mazākais ir sārtais bruņnesis (Chlamyphorus truncatus), kura garums ir 8 - 12 cm.[4]

Bruņnešiem ir gari un asi nagi, kurus tie lieto, lai izraktu no augsnes kukaiņus vai alas dzīvošanai. Pakaļkājām ir 5 pirksti, bet priekškājām 3-5 pirksti. Tiem ir zema ķermeņa temperatūra (33–36°C) un bāzes vielmaiņa. Šādas īpašības ir raksturīgas dzīvniekiem, kas pamatā pārtiek no termītiem[5] Bruņnešiem ir arī gara un lipīga mēle, kas piemērota kukaiņu uzlasīšanai. Tiem ir liels skaits "vaiga zobu", kas neiedalās dzerokļos un priekšdzerokļos. Bruņnešiem ir tikai griezējzobi un ilkņi.[6] Bruņnešu raksturīgākā pazīme ir to ārējais ragveida plākšņu apvalks, kas veido bruņas.[7] Bruņas parasti klāj galvu, plecus, muguru, gurnus, kāju augšējo daļu un asti. Pavēderi bruņas nesedz. Tā ir mīksta un bieži pūkaina.[8]

Lai arī dažas sugas briesmu gadījumā savelkas kamolā un tā paglābjas no ienaidniekiem, tomēr lielākā daļa glābjas bēgot un slēpjoties asos krūmos, jo nespēj savilkties kamolā. To bruņām ir pārāk daudz plākšņu. Gardeguna bruņnesis briesmu gadījumā mēdz palēkties augstu gaisā, tādējādi izbiedējot ienaidnieku.[9] Lai arī bruņnešiem ir īsas kājas, tie spēj paskriet samērā ātri. Bruņneši spēj samērā ilgstoši atrasties zem ūdens, apmēram 6 minūtes. Ūdens tilpnes tie šķērso divējādi: sarijas kuņģī un zarnās gaisu un pārpeld ūdens tilpni kā gaisa balons, vai tie šķērso ūdens šķērsli kā zemūdene, paejot zem ūdens un pārsoļojot tilpni pa apakšu.[9] Sakampjoties gaisu, tā vēders kļūst divas reizes lielāks.

Uzvedība un barība

Bruņneši ir vientuļnieki un medīt dodas naktī.[8] Tie pamatā barojas ar kukaiņiem, to kāpuriem un citiem bezmugurkaulniekiem. Ir bruņneši, kas specializējušies, piemēram, tikai barojoties ar skudrām vai termītiem. Bruņnešiem ir ļoti vāja redze, un medījot tie izmanto ožu.

Grūsnības periods bruņnešiem ilgst 60 - 120 dienas, atkarībā no sugas. Visbiežāk piedzimst 4 mazuļi, bet var piedzimt 1-8 mazie bruņneši. Mazajiem bruņu vietā ir mīksta āda, kas vairāku nedēļu laikā nocietē. Dzimumbriedumu bruņneši sasniedz 3-12 mēnešu vecumā, atkarībā no sugas.

Komentāri (0)  |  2012-05-27 19:40  |  Skatīts: 8669x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-27 19:36  |  Skatīts: 649x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties



Komentāri (0)  |  2012-05-27 19:32  |  Skatīts: 679x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


skudrulācis


garums  1 - 2 m

aste  69 - 90 cm

masa  22 - 39 kg

Skudrulāči

 

...
Komentāri (0)  |  2012-05-27 19:30  |  Skatīts: 886x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties

Lasīt tālāk.